32 ESTÉRE SZÓLÓ ÉLMÉNY
Elindultak az online darts-versenyek
Egy hete annak, hogy az idehaza is szépen gyarapodó darts-rajongók tábora megkapta a szomorú hírt, a koronavírus-járvány miatt júliusig nem láthatják kedvenceiket. Legalábbis a brit sportcsarnokokban, tízezres közönség előtt. A sportág vezetői ugyanis szélsebesen kitaláltak valamit, aminek következtében péntektől mégis nézhetünk dartsot a tévében. Elöljáróban annyit elárulunk: a dartsból nem lett e-sport!
One hundred eigthy – magyarul: szááááz nyolcvan! Világszerte milliók jöttek e szám hallatán, illetve
láttán extázisba csütörtökönként, illetve az év végi ünnepek alatt. Egészen a koronavírus-járvány
megjelenéséig. Az ugyanis a darts-versenyeknek is betett.
Egy kis sportág-magyarázat
A kevésbé jártasoknak: ez az a sportág, amikor férfiak és a legutóbbi időben már egyre több hölgy is
nyilakat dobál egy kör alakú táblára, s attól függően, annak melyik részét találja el, pontokat kap. Itt
azonban nem az a győztes, aki a legtöbb pontot szerzi, a dartsnál ugyanis a visszaszámlálás dívik. 501-
ről indulnak a mérkőző pár tagjai (általában ketten játszanak egymással, de vannak két-két tagból álló
csapatversenyek is), s az nyer, akinek először sikerül lenulláznia magát. Azaz úgy dobálnia a nyilakat,
hogy a végén pont olyan mezőt találjon el, amellyel a pontjai zéróra mennek le. Ez szaknyelven a
kiszállás. Ilyen 501-es ütközetekből több is van, egy-egy ilyet „leg”-nek nevezünk, s az a végső győztes,
aki ezekből többet nyer. Legalábbis ez a módi a 9 fővel rendezett Premier League-ben, a
világbajnokságokon viszont a legek szetteket alkotnak, s azokból kell elvinni többet a sikerhez.
A kívülállók számára első ránézésre uncsinak tűnő sportágat az teszi izgalmassá, hogy nem olyan könnyű azt a bizonyos nullát beállítani, vagyis kiszállni. Az extázisról pedig már cikkünk elején írtunk: azt a három nyíllal elérhető maximális, 180-as pontszám eltalálása jelenti. Hogy fokozzuk: az az igazi sztár, aki képes 9 dobással 501-ről lemenni nullára – hogy ez mennyire nehéz, azt mutatja, erre évente alig néhányszor kerül sor. Egy-egy ilyen láttán (és hallatán: mivel a játékvezető általában öblös hangon ordítva kommentálja a legsikeresebb találatokat) a helyszínen, egy zárt sportcsarnokban akár 10-15 ezren, a képernyők előtt pedig világszerte többmillióan ájulnak el.
Mindezt csak fokozza a körítés: minden játékosnak van bevonulózenéje, mint a bokszolóknak, a jól kiválasztott számok képesek felspannolni a dartshoz csaknem kötelezően dukáló sörfogyasztás miatt amúgy is karneváli hangulatot.
Ennek a szórakozásnak tett be napjaink ármánya. A koronavírus-járvány miatt március közepén a brit városokban megrendezett Premier League-t is lefújták, arra hivatkozva, hogy az Egyesült Királyság korlátozta a nem társadalmi kapcsolatokat. Közel egy hónapos megvonás után, húsvét nagypénteken pedig a darts-fanok azzal a szomorú hírrel szembesültek, hogy legkorábban júliusig kell várniuk kedvenc sportáguk újabb versenyére.
Anderson a wifije miatt nem indul
Szerencsére mégsem így lett. Három napja ugyanis a brit BBC közhírré tette, hogy a világ legjobb
darts-játékosai új versenysorozatot indítanak. No nem arról van szó, hogy az egyik napról a másikra
gyökeresen megjavult volna a brit közegészségügyi helyzet – sajnos, a hírekből tudjuk, hogy ennek
egyelőre nincs jele, sőt. Még csak arról sem, hogy a derék dartsos legények megsértenék a Maradj
otthon! mozgalom szellemét. Éppen ellenkezőleg: nagyon is betartják azt. Mindenki a saját
otthonában dobál, amit a saját elektronikus eszközén – mobilon, táblagépen, laptopon – leközvetít.
„Ez a nézőknek kiváló lehetőség arra, hogy a koronavírus-járvány alatt is élő közvetítéseket láthassanak, a játékosoknak meg arra, hogy újra versenyhelyzetben álljanak a tábla elé” – mondta a darts-versenyeket szervező PDC (Professional Darts Corporation) nevű szervezet vezetője, Barry Hearn.
A dolog természeténél fogva annyi a különbség az „igazi” meccsekhez képest, hogy itt nem ugyanarra a táblára dobálnak a játékosok, hanem mindenki a házi sajátjára, felváltva. A szabályok azonban változatlanok.
Tegnap, péntek este már meg is volt az első forduló, amelyet idehaza a Sport TV jóvoltából mi is láthattunk. S ez utóbbi szócskán van a hangsúly, s még ha a home videók képe nem is volt HD-minőségű, de azért lehetett izgulni. Folytatás már ma, majd vasárnap és így tovább – 32 estén át mérkőznek meg virtuálisan egymással 128-an. Nemcsak férfiak, hanem hölgyek is.
Fájdalom, a női versenyzők között nem lesz ott az új üdvöske, a január első napján befejeződött világbajnokságon két férfitársát – köztük a világ egyik legjobbjának számító osztrák Mensur Suljovicot – is legyőzött Fallon Sherrock, mivel még nem rendelkezik egy úgynevezett PDC Tour Card-dal, ami szükséges ahhoz, hogy a most indult PDC Home Tour-on részt vehessen. Legalábbis most ez a helyzet. Brit lapértesülések ugyanis nem zárják ki, hogy mégis valahogy lehetővé teszik számára a versenyzését. Ám így sem marad a sorozat a szebbik nem képviselője nélkül: a másik darts-szervezet (BDO – British Darts Organization) négyszeres női világbajnokát, Lisa Ashton-t például először hétfőn este láthatjuk.
Ezzel együtt azért az olyan közönségcsalogató dobásokra, mint például a „szőke ciklon” Sherrock szerepeltetésére már csak azért is szükség lenne, mert a mezőnyből a világ legeslegjobbjai közül ketten is hiányoznak majd: a kinézete alapján Shrek-nek gúnyolt holland Michael van Gerwen és a skót Gary Anderson. No nem azért, mintha sérültek lennének, távollétük indoka speciális. Gerwennek két hete született meg a második gyermeke, s indoklása szerint „csendes környezetben kellene játszani, de egy újszülött kisfiú és egy két és fél éves lány, valamint három kutya mellett ez nem lehetséges”.
Anderson érvelése prózaibb: nem jó minőségű a wifije. Ami azért érthetetlen hivatkozási alap, mivel a profi dartsosoknak azért bőven van mit a tejbe aprítaniuk. Anderson például az elmúlt két évben összesen 767 500 fontot keresett, ez mostani árfolyamon több mint 300 millió forint. Azért ennyiből már költhetne egy erősebb wifire.
Hozzászólás zárolva.