Ez a legelterjedtebb bélrendszeri kórokozó
A helicobacter pylori a legelterjedtebb emberi gyomor-bélrendszeri kórokozó, az emberiség 50 százalékában jelen van. Hazánkban a felnőttek helicobacter pylori átfertőzöttsége 50-60 százalék közötti.
Marshall és Warren 1983-ban spirális alakú baktériumok jelenlétét észlelte a gyomorhurutos betegek gyomornyálkahártya-felszínén. A két tudós vizsgálatainak értéke a baktérium jelenléte és a krónikus gyomorhurut (gastritis), illetve a fekélybetegség közötti kapcsolat felismerésében volt. A helicobacter pylori minden második emberben jelen van.
A baktérium a korábban sterilnek vélt gyomor-nyálkahártya felszíni nyákrétegein belül telepszik meg. A helicobacter pylori csak emberről emberre terjed, a fertőzés útja a széklettel szennyezett kéz, ételek, tárgyak szájüregbe jutása. Jelenleg nem bizonyított a szájból szájba terjedés illetve a szennyezett orvosi eszközök útján való átvitel.
Jelentős különbség van a fejlődő országok és a fejlett országok helicobacter pylori fertőzöttsége között. A harmadik világ országaiban a felnőtt lakosság 80-90 százaléka fertőzött, a fejlett országokban ugyanakkor a 40 év alattiaknak csupán körülbelül 20 százaléka baktériumhordozó. Hazánkban a felnőttek helicobacter pylori átfertőzöttsége 50-60 százalék közötti.
A helicobacter-fertőzés számos kórképpel – krónikus aktív gyomorhurut, fekélybetegség, óriásredős gyomorhurut, alacsony malignitású gyomor-bélrendszeri nyiroktumor, gyomorrák – megalapozottan összefüggésbe hozható, de a fertőzés önállóan egyik kórképet sem váltja ki törvényszerűen.
A fertőzöttek csak 10-15 százalékban alakul ki életük során fekély, tehát hat érintettből öt nem lesz fekélybeteg. Jelen álláspont szerint a helicobacter pylori fertőzés társtényezőnek tekinthető, mely önállóan nem képes a fent említett kórképek kiváltására. A betegségek létrejöttéhez számos környezeti, életmódi és veleszületett tényező együttes fennállása szükséges. Azonban a baktérium szerepét erősíti, hogy a fekélybetegség előfordulási gyakorisága a helicobacter pylori átfertőzöttséggel párhuzamosan alakul
A következő betegségekben, állapotokban szükséges vizsgálni a helicobacter-státuszt:
– aktív gyomor- vagy nyombélfekély,
– atrófiás gyomorhurut,
– alacsony malignitású gyomor-bélrendszeri nyiroktumor,
– gyomortumoros betegek elsőfokú hozzátartozói,
– tartós gyulladáscsökkentő terápia megkezdése előtt,
– funkcionális felhasi kórképekben (dyspepsia).
A nyombélfekélyesek 90-95 százaléka, a gyomorfekélyesek 70-90 százaléka helicobacter pylori pozitív. A helicobacter pylori kiirtása (eradikációja) töredékére csökkenti fekélybetegség kiújulását. A baktérium jelenléte a gyomorrák kockázatát 3-5-szörösre emeli a helicobacter pylori negatívakhoz képest.
Hozzászólás zárolva.