EMBERRŐL EMBERRE IS TERJED
Féljünk-e az új koronavírustól?
Módosulhat, és tovább terjedhet az az elsőként Kínában felbukkant koronavírus, ami már több embert is megölt — számolt be a BBC a kínai egészségügyi hatóságok figyelmeztetése alapján. Kínában tovább fokozták a fertőzés terjedésének visszaszorítására tett intézkedéseket.
A közép-kínai Vuhanban december közepén megjelent tüdőgyulladás-járványról eddig zömében szűkszavú tudósításokat közöltek Kínában, és egészen hétfőig nem jelentettek egyetlen esetet sem máshonnan. Hétfőn azonban fordulat következett be a hivatalos kommunikációban: a vuhani fertőzöttek jelentősen megugrott száma mellett a fertőzés jelenlétének hírét adták közre más kínai nagyvárosokból is, illetve a helyzet kapcsán első alkalommal megszólalt a kínai elnök. Szintén hétfőn a járvány ügyében vizsgálatot folytató bizottság vezetője megerősítette, hogy a vírus emberről emberre terjed, mindazonáltal azonnali intézkedésekkel a járvány megfékezhető. A betegség már megjelent Thaiföldön és Dél-Koreában is.
Sőt, az Egyesült Államokban is megjelent a betegség: az ország északnyugati tagállamában, Washingtonban diagnosztizálták az első új típusú tüdőgyulladást. A páciens egy harmincas éveiben járó amerikai férfi, aki a múlt héten, még az egyes amerikai repülőtereken bevezetett ellenőrzés előtt érkezett vissza a kínai Vuhan városából, ahol a járványszerű megbetegedés kitört.
A Washington Post információi szerint az ENSZ Egészségügyi Világszervezete hét közepén tanácskozik a koronavírusos megbetegedések terjedéséről, és várhatóan dönt a közegészségügyi rendkívüli állapot kihirdetéséről egy globális járvány megelőzése érdekében. Kínai kutatók szerint az atípusos tüdőgyulladáshoz (Sars) hasonlóan denevérek lehetnek az új koronavírus (2019-nCov) természetes gazdaszervezetei. Az azonban egyelőre nem tisztázott, hogy mi volt a közvetítő a denevérek és az emberek között.
Az eddig nem ismert koronavírus egy halpiacon jelenhetett meg először Vuhanban, majd cseppfertőzéssel terjedt. Az atípusos tüdőgyulladás (SARS) és a közel-keleti légzőszervi tünetegyüttes (MERS) okozói is koronavírusok, de a vuhani egészségügyi hatóságok szerint a mostani megbetegedések esetében nem a fentiek valamelyikéről van szó.
Hozzászólás zárolva.