Facebook hozzászólás
416

Fenntartható építészet-a jövő épületei

Önellátó kunyhók, légtisztító vakolatok vagy éppen árvízbiztos tutajházak. A jövő épületei ezek, amelyek nemcsak hogy nem terhelik a környezetüket, de sok esetben jótékony hatással is vannak rá, vagy éppen segítik a bennük élők túlélését.

Az épített környezet minden korban alkalmazkodik az emberek pillanatnyi szükségleteihez mind megjelenésében, mind funkcionalitásában. Így a legújabb kihívásoknak megfelelően az építészek figyelme a fenntartható módon működtethető, a környezet kárait enyhítő vagy éppen a megváltozott időjárás viszontagságai ellen védő házak felé irányul. A fenntartható építészet a Föld erőforrásaival való takarékosságot és a károsanyag-kibocsátás csökkentését tekinti célnak, ugyanakkor az ember fizikai és mentális egészségének védelmét is előírja. Vagyis nem elég, hogy nem fogyaszt semmit, vagy éppen jótékony hatással van a környezetére, és nem bocsát ki káros anyagot, elvárás az is, hogy a benne lévők számára kellemes legyen a miliője.

Megvalósult sci-fi

Az egyre többször emlegetett passzívház csupán az első lépés, a szakemberek szerint a jövő az autonóm házé. Az önellátó épület a hálózatoktól – víz, gáz, villany, csatorna – függetlenül működik. Rendkívül takarékos, és igényeit a természet megújuló forrásaiból nyeri. Törekvése elébe megy az Európai Unió céljainak, mely 2011-től a passzívház-szabvány, majd ezután az energetikailag önellátó épület bevezetését tervezi.

Az autonóm ház a fenntartható működést kiterjeszti a vízhasználatra, az épület anyagaira és teljes életciklusára. Ez azonban csak az egyik fejlesztési irány. A légszennyezettség ellen függőleges kertekkel borított toronyházakkal és kémiai úton a levegőt tisztító vakolatokkal védekeznek a tervezők, de nem ez az egyetlen probléma, amivel szembe kell néznie a jövő házainak. Hollandiában például felkészültek a folyamatos áradásokra, és szükség esetére a vízen ringatózó, „tutajházak" tervei készültek el. Amerikában pedig az egyre gyakoribb tornádók ellen alakították ki a monolithic dome névre keresztelt, félgömb alakú épületeket, amelyek becsukva ellenállnak a legerősebb szélnek is, kinyitva viszont kellemes családi otthonok lehetnek.

Az élelmiszerhiány is egyre inkább égető probléma, így olyan tervek is napvilágot látnak, amelyek városi környezetben, akár egy toronyházban lehetővé teszik, hogy a lakók a maguk számára termeljék meg a napi betevőt, vagy legalábbis annak egy részét.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Ezért szeretjük nőként a harisnyanadrágot viselni

A női lét egyik legfontosabb eleme a külső megjelenés, ami a mindennapok szerves része. Éppen ezért napi szinten…

Amit érdemes tudni a peptidekről

A tudatos bőrápolással és a szépségápolási termékek körültekintő megválasztásával sokat tehetünk annak érdekében,…
1 / 3 459

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!