Facebook hozzászólás
390

Fogamzásgátlás terhesség után

Szülés után egy bizonyos idő elteltével ismét fogamzásgátlásra van szükség a nem kívánt terhesség ellen. Hogy mégis mikor érdemes újra védekezni, és hogy milyen lehetőségek közül lehet választani, arról dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusa beszélt.

Mikor kell újra védekezni szülés után?

A szülés utáni 6 hét a regenerációról szól, ezért ekkor a legtöbb orvos a házasélet kerülését javasolja a párnak. Utána azonban egyén függő, hogy mikor kezdik újra az együttléteket, hiszen van, aki alig várja az összebújásokat, ám van, aki inkább halogatná a fáradtság, az esetleges fájdalom és a baba körüli teendők miatt. Hogy mikor szükséges valamilyen fogamzásgátló módszerhez nyúlni, ahhoz érdemes tudni, hogy milyen változások zajlanak ekkor az anyukában.

Család a szabadban, Kép: pixabay
Kép: pixabay

A szoptatás alatt megemelkedik a prolaktin hormon szintje, mely a tejtermelődésért felelős. Azonban ez azzal is jár, hogy megakadályozza a normál tüszőérést, így a menstruáció elmarad (általában), amíg a kismama gyakran szoptat. Amikor már csökken a szoptatások gyakorisága, akkor egyre kevesebb tej – így prolaktin – termelődik, melynek következménye, hogy lassan visszaáll a normál ciklus. Ha beindul, először peteérés van, majd jelentkezik szülés után az első menstruációs vérzés, ami azt is jelenti, hogy a nő képes ismét teherbe esni. (Tehát, ha valaki kevéssé szerencsés, már a menstruációja megjelenése előtt teherbe eshet, és sajnos akkor már egy idő után a terhessége miatt nem menstruál). Éppen ezért a nőgyógyászok azt javasolják, hogy a szülés után 6 héttel, amikor újra élhetnek a pár tagjai szexuális életet, érdemes ismét fogamzásgátlót használni.

Milyen módszert válasszak?

Amennyiben az anyuka még szoptat, úgy fontos, hogy olyan módszert válasszon, mely nincs hatással a tejtermelődésre. Jó megoldás lehet ezért a hormonmentes fogamzásgátlás (pl. gumióvszer), ám ha mindenképp hormonális megoldáson gondolkozik, úgy csakis az egykomponensű (csak progeszteront tartalmazó) készítmények – minipill, injekció – jöhetnek szóba. Ennek oka, hogy az ösztrogén negatív hatással van a tej termelődésére.

– Ha a kismama nem szoptat, úgy egyszerűbb a helyzet, mivel lényegében bármit, bármikor lehet választani.

Így ápold kisbabád bőrét nyáron
Kiemelt figyelmet igényel a kisbabák bőre a nyáron. A nagy melegben nemcsak a napsugárzás elleni védelemre, hanem a pelus által fedett bőrfelületek megóvására is gondolnunk kell. Nem szabad elfeledkeznünk róla, hogy a babák bőre sokkal vékonyabb a felnőttekénél, a pelenka tartalma pedig könnyen kicsípheti a rosszul szellőző és nedvességtől felázott bőrt. Aggodalomra viszont semmi ok, mindenre van megoldás!

Azonban ha méhen belüli eszközt szeretne használni, abban az esetben mindenképp érdemes megvárni a szülés utáni 6 hetet, mivel a méh akkorra már biztosan összehúzódik, így az biztosan a helyén marad – mondja dr. Lőrincz Ildikó, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-endokrinológusa.

Amikor már biztosan nem szeretne többé teherbe esni…

Amennyiben a pár tagjai végérvényesen eldöntötték, hogy nem szeretnének még egy gyereket, úgy lehetőség van sterilizálásra is. Ekkor az anya petevezetékeit (vagy a férfi ondóvezetékét) elkötik, így nem találkozhat a spermium a petesejttel.

– A művi meddővé tétel életre szóló döntés, nem lehet visszacsinálni, ezért alapos átgondolást igényel. Éppen ezért nem is javasoljuk, hogy a szülés után a műtét elvégzését, hiszen akkor még a hormonok kegyetlen játékot játszhatnak, szülés utáni depresszió léphet fel, ami jelentősen befolyásolhatja az érzelmeket – mondja dr. Lőrincz Ildikó.

 

(Forrás: Nőgyógyászati Központ)

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!