Facebook hozzászólás
232

Hited meggyógyított!

A placebo olyan orvosi készítmény, amely a páciens állapotának javítását hivatott elérni valódi hatóanyagok nélkül, pusztán a kezelésbe vetett hit által.

A placebok tehát, lelki úton, hatóanyag nélkül fejtenek ki hatást – ám meglepő módon nem mindig egyforma eredményességgel.

Mitől függ, hogy valakire milyen mértékben hat a gyógyszernek hitt tabletta?

Nagy befolyással van a hatékonyságra, hogy a páciens higgyen a kezelés sikerében – tudjuk meg Dr.Karin Meissner pszichiátertől. Emellett fontosak a korábbi tapasztalatok: akinek például rossz tapasztalatokat szerzett a hagyományos gyógymódok során, az inkább az alternatív eljárásokban bízik. Erős befolyással van a páciens együttműködési hajlandósága is: minél aktívabban vesz részt a terápiában, annál erősebben hatnak a placebok.

Bizonyos tünetcsoportoknál a placebo hatás jóval erősebb, mint egyéb esetekben, nevezetesen, ahol az érzelmi befolyásoltság fontos szerepet játszik. Ilyen a kimerültség, álmatlanság, depresszió, fej- és hátfájás, gyomoridegesség. Ezen esetekben bebizonyosodott, hogy a hatás nem csupán pszichés, hanem a szervezetben bekövetkező és kimutatható változások eredménye.

Azokban az esetekben viszont, amikor a probléma nem jár konkrét testi tünetekkel – a koleszterin- vagy a vércukorszint változásait például nehezen érzékeljük – a placebokkal nem érhető el érdemi eredmény.

A kezelőorvos és a páciens viszonya szintén meghatározó: ha bizalmi viszony alakul ki kettejük közt, ha az orvos maga optimista és hisz a terápiában, akkor a placebo-hatás is erőteljes. Az orvos státusza, hírneve szintén befolyásoló tényező: amikor a placebot elismert orvostól kapja a páciens, az jóval hatékonyabb, mint amikor nővér vagy ápoló adja. Mondhatjuk tehát nyugodtan, hogy az orvos is a gyógymód része! Az orvosnak minden betegséggel és terápiával kapcsolatos közlése kulcsfontosságú: egy kísérlet alkalmával a páciensek ellentétes hatású szert kaptak, mint amit az orvos felírt (nyugtató helyett élénkítőszert), sok páciensnél mégis az elvárt módon hatott (vagyis nyugtatólag).

A tabletták színe és formája szintén hatással van a betegekre: a piros kapszulának élénkítő, a zöld vagy kék színű „gyógyszernek” nyugtató hatást tulajdonítanak. Az apró tablettákat hatékonyabbnak találják, mint a nagyobb méretűeket – valószínűleg koncentráltabb összetételűnek vélik őket. Ha a terápiában injekciókat vagy elektronikus eszközöket használnak, sokkal jobb eredményeket érnek el, mint csupán tablettákkal. Ezt támasztja alá az a kísérlet melyben egy elektron-pisztolynak nevezett (teljesen hatástalan) szerkezettel „gyógyították” a műtéti hegeket – és kitűnő eredményeket értek el.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!