Karácsonyi stresszteszt
A karácsony „házi tündére” egyértelműen szoknyát visel – aki a nagy stressz közepette is szépen sürög-forog. Ezt mutatja az a nemzetközi kutatás, amely 26 országban annak járt utána, milyen is a karácsony?
Karácsonyfagömbök szikráznak a gyertyafényben, narancs, fahéj és libapecsenye illata száll a levegőben, a fenyőfa alatt tarka ajándékcsomagok, az asztal ünnepélyesen megterítve. De vajon tényleg a nők hordják még mindig a vállukon a karácsonyi stressz oroszlánrészét, vagy nem lett-e időközben néhány szorgos karácsonyi tündérük? Ezt és több más dolgot is szeretett volna megtudni Európa egyik legnagyobb élelmiszer-kiskereskedő vállalata, ezért piackutatást végzett 26 országban. Összesen 20 800 embert kérdeztek meg a karácsonyi készülődésről.
– A karácsony az év legszebb ünnepe, és mindannyiunk számára meglehetősen érzelmekkel teli. 27 országban tevékenykedő nemzetközi kiskereskedelmi vállalatként éppen ezért idén azt a kérdést tettük fel, tulajdonképpen hogyan is ünneplik szerte a világon a karácsonyt? Mi az, ami fontos a készülődéskor? Mi stresszel minket a vásárláskor? És vajon mely területeken igényelnek több segítséget az emberek – mondja Tőzsér Judit, a Lidl Magyarország vállalati kommunikációs vezetője.
Egy valamit teljesen egyértelműen megmutat a kutatás: a karácsony az emberek számára azt jelenti, hogy együtt lehetnek a szeretteikkel, élvezhetik az ízletes ételeket és megajándékozhatják egymást – függetlenül attól, hogy melyik országban is élnek. Ugyanilyen világosan megmutatkozik azonban az is: az előkészületek és a tervezés terhe valamennyi országban nagyrészt még mindig a nőkre hárul, és ez közvetlenül hat a stresszérzésre. A kutatásban résztvevő nők 66%-a elismeri, hogy ő szervezi az ünnepet, az ajándékvásárlás esetében 75%, míg a karácsonyi díszítés terén egyenesen 78% ez az érték. A nők a karácsony ideje alatt ténylegesen nagyobb stresszt érzékelnek, mint a partnerük. A legmagasabb, 55%-os értéket – amely 12 százalékponttal haladja meg a nemzetközi átlagot – Németországban, Nagy-Britanniában, az USA-ban, Ausztriában és Írországban mérték. Ugyanakkor Svédországban, Dániában, Finnországban, Csehországban és Szlovákiában is megerőltetőnek érzékelik a nők a karácsonyt megelőző időszakot. Délkelet-Európában viszont a nők csupán 28%-os stressz-szint mellett mindent kicsit higgadtabban közelítenek meg.
Még akkor is, ha a nők egyszerűen szeretnek szervezni, titokban mindannyian egy kicsit több segítségre vágynak – van, aki többre, van, aki kevesebbre.
Mindazonáltal a karácsonyi előkészületek királynőinek már gyakran segítenek például a gyerekek a fa feldíszítésében, vagy a házastársak és a rokonok a főzésben. A legjobban mindez Svédországban, Norvégiában és Finnországban működik. A legtöbb segítséget ugyanakkor az USA-ban és Nagy-Britanniában igénylik a nők – csaknem minden második közülük!
A kutatásban megkérdezett magyarok többsége, 93% otthon tölti a karácsonyi ünnepeket, leginkább a család körében. A stressz a többi országhoz hasonlóan hangsúlyos szerepet tölt be nálunk is, a megkérdezettek 1/3-a örülne annak, ha családja többet segítene neki a karácsonyi előkészületekben, és minden második válaszadó szeretné, ha feszültségmentesebb lenne számára az ünnep. A megkérdezettek magyar nők 40%-a válaszolta a stresszt arra kérdésre, hogy mit jelent neki a karácsony? A stresszt kiváltó tényezőként a legnagyobb arányban, 44%-ban pedig az előkészületeket (a tervezést, a főzést) jelölték meg.
Idén karácsonyra ezért egy egyszerű kísérletet javasol Tuulia Ortner pszichológusnő.
– Mielőtt belevágnak az előkészületekbe, cseréljék fel a megszokott szerepeket. Változatosságképpen majd a papa vásárolja meg az ajándékokat, és ő fog főzni is, illetve a mama dolga lesz, hogy gondoskodjon a fenyőfa beszerzéséről. Ugyanakkor kevésbé vakmerők számára elsőként talán az is segítséget jelent, ha közös elképzeléseket fogalmaznak meg a karácsonyi ünneppel kapcsolatosan, amelyek megvalósításában aztán minden érintett szívesen részt vesz. –
Hozzászólás zárolva.