Facebook hozzászólás
165

Kórházreform – Mit kell mostantól másképp csinálnom?

Vasárnaptól új időszámítás kezdődött: elindult az új kórházreform. Bizony új fogalmak és kérdések garmadája merül fel bennünk, betegekben. Ideje hát tisztába tenni kicsit, mi is történik velünk!

Vasárnaptól új időszámítás kezdődött: elindult az új kórházreform. Három budapesti intézményről kiderült, hogy zárja kapuit, mások összeolvadnak, tizenkét kórházban pedig április végétől csak krónikus betegeket kezelnek majd.

De álljunk csak meg egy szóra: pontosan mit takar az, hogy egy kórház csak krónikus betegeket lát el? Mi az, hogy aktív kórház? Egyáltalán mostantól hová menjek nőgyógyászhoz, és mikor kell beutaló?

Bizony új fogalmak és kérdések garmadája merül fel bennünk, betegekben. Ideje hát tisztába tenni kicsit, mi is történik velünk!

Mini szótár a reformokhoz

A kiemelt kórház és területi kórház kifejezéseket bizony sokszor hallhattuk az utóbbi időben. Súlyponti, azaz kiemelt intézményből 39 lesz az országban. Ezek lesznek a legmodernebb technikával felszerelt központok, melyek az év minden napján, 24 órában fogadják majd a betegeket. Elvileg minden településtől legfeljebb 50-60 kilométer távolságban lesz egy, és bizonyos beavatkozásokat (rákbetegek kezelése, szívsebészet) csak itt végeznek majd az országban.

A területi kórházak végzik a rutin beavatkozásokat. Elvileg minden lakostól 30 kilométeres körzetben található egy.

Aktív kórházban olyan beavatkozásokat végeznek, mint mondjuk egy rutin műtét, törés ellátása vagy egy szülés levezetése, amiért a beteget rövid ideig tartják csak benn. Szemben a krónikus ellátással, melyre hosszan tartó betegség vagy testi fogyatékkal élők kórházi gondozása esetén van szükség.

Kérdezz-felelek a reformokról

1. Hová kell beutalót vinnünk és hová mehetünk anélkül? Nem kell beutaló a

bőrgyógyászati, nőgyógyászati, urológiai, pszichiátriai és addiktológiai, fül-, orr-, gégészeti, szemészeti, általános sebészeti és baleseti sebészeti, onkológiai szakellátáshoz. Kórházi ellátáshoz persze kell, kivéve a sürgősségi betegellátást, mert ezt mindenhol elvégezik beutaló nélkül.

2. Mikor kell fizetni a kórházi ellátás? Akkor kell többlettérítést fizetni, ha beutaló nélkül vagy más helyre szóló beutalóval keresünk fel egy kórházat, és nem életmentő beavatkozásról (sürgősségi ellátás) van. Ekkor az ellátási költség 30 százalékát, legfeljebb 100000 forintot kell fizetniünk.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!