Tavasz előtt
Így tervezz csodaszép kertet!
Az év első hetei még nem kínálnak a lelkes hobbikertészeknek tényleges teendőket, így be kell érni az elméleti feladatokkal. Nem szabad azonban csüggedni, hiszen a tervezési fázis is roppant izgalmas, ráadásul szükséges is, hiszen konkrét elképzelések, vázlatok nélkül nehézkes lesz elkezdeni a tavaszi kertbeindítást.
Alapszabály, hogy minél nagyobb volumenű az ütemezett munka, annál részletesebb és alaposabb tervekre lesz szükség. A legnagyobb feladat egy kert teljes, az alapoktól történő felépítése, ez általában újépítésű házaknál áll fenn, vagy abban az esetben, ha valamilyen okból a birtok teljes újragondolására van szükség (ilyen lehet például a szennyezett vagy extrém gyenge talaj miatti talajcserét követő kertrenoválás). A kisebb átalakítások is indokoltak, sokan szeretnének új stílust adni kertjüknek, vagy például belevágnának a konyhakerti termesztésbe, amit eddig egyáltalán nem végeztek. A különféle okokat hosszan lehetne sorolni, a lényeg azonban a kiindulópont, vagyis a tervezés!
Első lépésben fogjunk egy ív papírt, ceruzát, radírt, vázoljuk fel kertünk felülnézeti képét, és kezdjünk bele a gondolkodásba. Ahány ember, annyi elképzelés – így foglalhatjuk össze a lehetőségek tárházát, akadnak azonban közös pontok, olyan alapelvek, tanácsok, melyeket minden esetben jó megszívlelni, lássunk ezek közül párat!
Tavasszal sokan ültetnek nagyobb arányban növényeket, ilyenkor kapnak helyet a kertben a cserjék, sövénynövények és facsemeték. Fontos azonban, hogy ne a tetszetős katalógusképek, vagy éppen az akciós, olcsó növények ragadják meg a figyelmünket, lényegesebb szempont, hogy a kiszemelt növény igényei találkozzanak a kert adottságaival.
Mérjük fel, hogy kertünk egyes területei mennyire benapozottak, mennyire huzatosak, mennyire meleg vagy hűvös fekvésűek.
Vegyük számításba a birtok talajának minőségét, milyenségét is, állapítsuk meg, hogy a közeg kötött, laza, agyagos, homokos, vagy átlagos, ültetésre azonnal alkalmas.
Gyakori hiba, hogy a rendelkezésre álló helyet rosszul mérik fel a háziak, ezért mindig az adott növény felnőttkori méretét kell alapul venni.
Nagyra növő, lombos fát ne tervezzünk közvetlenül fal, kerítés közelébe, sövénytelepítésnél pedig számoljunk úgy, hogy a növény és a fal, kerítés között később is maradjon egy legalább kétarasznyi „szervizút”, ami jól jön majd a metszéskor, vagy a fal, térhatároló karbantartási munkálataikor.
Hozzászólás zárolva.