Mi bajod? Fáj a torkod?
A torok olykor enyhe, máskor súlyos panaszokat előidéző fertőzései általában a belélegzett kórokozóknak köszönhetők. A laboratóriumba küldött torokváladék vizsgálatának eredménye biztosan kimutatja a betegségért felelős kórokozót.
Az angina (görög) szó szűkületet jelent. Az orvosi nyelvben a mandulagyulladáshoz társuló garatnyálkahártya gyulladását jelölik vele (környelvben torokgyulladás). Az orvosi elnevezés arra utal, hogy a gyulladt, fájdalmas mandulák miatt a beteg nyeléskor a garatját szűknek érzi. A torokban fellépő fertőzést leggyakrabban a belélegzett kórokozók hozzák létre, de néha az emberrel együtt élő, általában betegséget nem okozó ún. szaprofiták is szerepet játszhatnak, mint például a Plaut-Vincent-féle torokgyulladás esetében. E betegség nyelési nehézséggel és gyulladásos tünetekkel (pl. láz) jelentkezik. Kezelés nélkül helyi góc, mandulatályog is kialakulhat, de az antibiotikus kezelés hatására 2-3 napon belüli a gyógyulás.
A laboratóriumba küldött torokváladék vizsgálatának eredménye biztosan kimutatja a betegségért felelős kórokozót. A torokgyulladás kialakulásáért a számos baktériumfajta közül leggyakrabban a Streptococcusok felelősek. A torokgyulladások különböző fajtái különböztethetők meg: a szokványos gennyes gyulladások különböző fajtái, a lepedékkel fedett és a kifekélyesedő torokgyulladások. Bizonyos vérképzőrendszeri betegségek is kezdődhetnek torokgyulladással. E betegségek diagnózisához a vérkép vizsgálata szükséges.
Gennyes torokgyulladások
A vírus okozta torokgyulladások jellemzője a ragályosság és a láz. A kórokozó vírusok (pl. adenovírus) mellett gyakori a szokványos gennykeltő baktériumok, így a Streptococcusok vagy Staphylococcusok okozta felülfertőződés is. Jellemző a magas láz, a nyelési nehézségek, a duzzadt és vörös mandulák. A késői szövődmények (pl. vesegyulladás) elkerüléséhez a tenyésztés eredménye alapján meghatározott antibiotikus kezelés szükséges.
A kiütéses betegségek (pl. kanyaró, rózsahimlő) kezdetét jelző torokgyulladás.
Reumás láz kezdetén fellépő Streptococcus okozta torokgyulladás, ami néhány nappal megelőzi az izületi panaszokat. A betegség alig különbözik a hétköznapi torokgyulladástól.
Lepedékes torokgyulladás
A gyakori vörös-lepedékes torokgyulladást a nyaki nyirokcsomók duzzanata jellemzi, a beteg lázas és nehezen nyel. Az élénkvörös, gyulladt mandulákat és garatnyálkahártyát többé-kevésbé leszedhető lepedék borítja.
A herpangina a torok és szájnyálkahártyán herpeszszerű hólyagokat okozó, lázas fertőző betegség.
Hozzászólás zárolva.