Mikulások márpedig vannak! De hány is?
A legenda révén könnyebben tudnak az apróságok különbséget tenni jó és rossz között, hiszen a Mikulás is különbséget tesz – ha az ajándék mennyiségben nem is mindig, de legalább szavakban – a jó és rossz gyermek között, és persze a krampusz és a virgács is segíti az értékelés kifejezését.
A Mikulás, mármint a benne való hit, jót tesz a gyermekek morális fejlődésének, pszichológusok buzdítják arra a felnőtteket, hogy erősítsék a gyerekekben a Mikulás legendáját.
Mark Salter pszichológus is foglalkozik a Mikulással. Sajnálkozva állapítja meg, hogy a legendát egyre inkább aláássa a racionalitást mindenek fölé helyező társadalom.
Bulgáriában több mint 200 éve Szent Miklóshoz imádkoznak a jó fogás reményében a halászok, mielőtt kihajóznak a Fekete-tengerre, és kivetik hálójukat. Szent Miklós ugyanis a hajósok, halászok védőszentje is, a hozzá kapcsolódó különféle legendák alapján (az egyik szerint halála után Lykia partjainál megjelent egy viharba keveredett hajónál, és a majdnem szerencsétlenül járt vitorlást biztos révbe irányította). A bolgár gyerekek ezért nemcsak szobájuk ablakát nézik izgatottan december 6-án, hanem gyakran nyitogatják sütő ajtaját is. Ott sütik a Szent Miklós-napi csemegét, a dióval töltött halat. A különleges fogás a halászok védőszentje tiszteletére készül, a bolgárok a konyhában is megünneplik a népszerű szent neve napját.
Néhány országban a Mikulást is etetik. Dániában papírból készült, édességekkel teli, szív alakú kosárka a hagyományos vendégváró díszlet, és cukormázzal bevont süteménnyel, fűszerekkel és mazsolával ízesített vörösborral kínálják a jövevényt. Írországban, ahol a gyerekek zsákot raknak ki a Mikulásnak, hogy abba tegye az ajándékokat, a szülők egy pohár whiskyt készítenek ki Télapónak, rénszarvasainak pedig egy csokor sárgarépát. Angliában, ahol a gyerekek óriási zoknit akasztanak az ágyukra, és az ajándékról álmodnak, a Mikulásnak süteményeket és egy pohár portóit hagynak elöl. Más nemzetek fiai az asztalon rétest és sört hagynak a várva várt vendégnek.
A decemberben jótékonykodó Mikulás-családnak számos oldalága is van, Kelet-Franciaországban például még ma is él Január apó mítosza (aki viszont az új év első napján osztja ajándékait). Egyik legismertebb unokahúga, a XVIII. század óta főként a német gyermekek képzeletében élő Frau Holle, a félig tündér, félig boszorka Holle anyó. Ő ugyancsak ősz hajú, akár a télapók Mazsolafüzér, almaszelet
Hozzászólás zárolva.