Facebook hozzászólás
2 160

Mitől fájhat egy gyerek hasa?

Átvirrasztott éjszakák, fájdalmas görcsök és elkeserítő tehetetlenség. A gyerekek hasfájásnak számos oka lehet, de sokszor rendkívüli kihívás a szülők és az orvosok számára is kideríteni, hogy pontosan mi is a baj. A probléma korai felismerése azonban nagyon fontos, hiszen a hasfájás mögött akár komoly betegség is állhat. Nézzük, hogy melyek a leggyakoribb emésztőrendszeri problémák, és milyen módszerekkel vizsgálják a kicsiket.

Hasfájós gyerek, Kép: sajtóanyag
Kép: sajtóanyag

A gyermekek hasfájása az orvostudomány igencsak összetett területe, hiszen apró emésztési problémáktól kezdve akár komolyabb betegségre, ételallergiára, rosszabb esetben gyulladásos bélbetegségre is figyelmeztethet. A hasfájás hátterének alapos kivizsgálása így elengedhetetlen, hiszen csak a pontos diagnózis tudatában lehet kezelni a problémát.

A hasfájás jellegének és intenzitásának fontos szerepe van a diagnózis felállításában: ha például bizonyos ételek elfogyasztása okoz panaszt, allergia is állhat a háttérben, savas felböfögés, gyomorfájás esetén refluxbetegségre gondolunk. A rossz táplálkozási szokások vagy a túlzott kakaófogyasztás is problémához vezethet; rendszertelen, esetleg ritka székletürítés esetén pedig érdemes a táplálkozási szokásokon is változtatni.

– Gyermekkorban a leggyakrabban előforduló emésztőrendszeri problémák a refluxbetegség, a székelési probléma, a hasmenés, de egyre többször fordul elő ételallergia, lisztérzékenység vagy laktóz intolerancia is – mondta Dr. Karoliny Anna, a Czeizel Intézet gyermek gasztroenterológusa. Hozzátette, hogy a panaszokat a szülővel és a gyerekekkel is részletesen átbeszélik és a fizikális vizsgálatot is végeznek: így állítják össze a kis páciens számára a legmegfelelőbb kivizsgálási és kezelési tervet.

– A fennálló hasi panaszok esetén speciális vér, vizelet- és székletvizsgálattal, bakteriológiai tenyésztéssel, valamint hasi és kismedence ultrahanggal derítünk fényt a panaszok okaira. Indokolt esetben hidrogén kilégzési tesztekkel és különféle gyorstesztek segítségével vizsgáljuk meg a gyermeket – tette hozzá a szakértő.

Hogyan kezeld a tejfehérje-allergiát?
A tejfehérje allergia tünetei a hozzátáplálás megkezdése előtt is jelentkezhetnek, anyatejes és tápszeres babáknál egyaránt. Dr. Vass Noémi gyermek gasztroenterológust, a Budai Allergiaközpont orvosát a betegség felismeréséről és kezeléséről kérdeztük.

Dr. Karoliny Anna azt is elmondta, hogy az ételallergiák különböző formái mellett már a legkisebbeknél is jelentkezhet laktóz felszívódási zavar is.

– Ebben az esetben a gyermekeknél nincs elegendő tejcukrot bontó laktóz enzim, mely így nem képes felszívódni; emiatt a tejcukor tartalmú élelmiszerek fogyasztása hasmenést okoz náluk. A betegség jelenlétét a hidrogén kilégzési teszt igazolja, amely során a páciensnek laktóztartalmú italt kell fogyasztania, majd a kilélegzett levegőmintában megmérik a hidrogén-koncentrációt. Pozitív eredmény esetén érdemes a gyermeket laktózmentes étrendre szoktatni, laktóztartalmú étel mellé a szakorvos által előírt laktáztabletta vagy csepp szedése javasolt – fejtette ki a szakértő. Amennyiben éjszakai panasz, fogyás, véres széklet is előfordul, feltétlen mihamarabbi kivizsgálás szükséges.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!