Nagy „kufferba” jó pakolni !?
Bár már a korai életszakaszban kialakul az, hogy mit találunk vonzónak, a szépség észlelésében a tanulásnak is szerepe van – írja a Hayden Walles, a neves ausztrál publicista.
Kevés olyan érzékeny terület létezik, mint a csontsovány modellek és az általuk képviselt extrém testkép elleni küzdelem.
Nem csak a divat és média világát kellene megváltoztatni, hanem a nyugati emberek mindegyikének viselkedését is. Ha a reális testkép támogatói sikereket akarnak elérni, oda kell figyelniük, nehogy elriasszák maguktól az embereket. Az extrém testkép elleni küzdelmet pszichológusok és antropológusok kutatási eredményei is támogatják. Az ember általában az ösztönei és a tapasztalatai alapján ítéli meg a külsőt.
Bizonyíték van arra, hogy a vékony derekú és szélesebb csípőjű nőket általában vonzóbbnak tartják az emberek, mely az ösztönökre utal. A nők testalkatának más részeihez való viszonyulás (a keblek vagy a hátsó mérete) eltérő a különböző kultúrákban, vagyis ezek tanult viselkedésformák. Ha a tapasztalat is formálja a szépségről alkotott véleményünket, akkor a média akaratán kívül is befolyásol bennünket valami. Az agyunkat könnyen be lehet csapni, teljesen mindegy, hogy élőben látjuk a példákat, vagy a televízió képernyőjén keresztül.
Azonban a tény, hogy ezeket a preferenciákat tanuljuk, nem azt jelenti, hogy könnyű őket megváltoztatni. Mindnyájan azt hisszük, hogy teljes mértékben irányíthatjuk a viselkedésünket, de sajnos sok esetben túl sokra értékeljük saját képességeinket. Nehéz rávenni bárkit is, hogy megváltoztassa az esztétikai ízlését.
Az agyunk, a gondolkodásunk és a személyiségünk a génjeink és tapasztalataink szövevényes interakciójából áll össze. A múltbéli tapasztalatok segítenek megformálni a képességeinket, beállítottságunkat, hatásaik pedig éppolyan erősek és tartósak lehetnek, mintha biológiailag lennének szabályozva. A női és férfi test észlelésével kapcsolatban ugyanez a probléma merül fel. Néhány embert vonzónak találunk, másokat pedig nem, de nem tudjuk megmondani az okát.
A szépségről alkotott elképzelésünk életünk korai szakaszában kialakul, az észlelése azonban automatikus és tudattalan marad. Csak akkor ismerjük fel, ha látjuk. Csak azok a szakembereknek kell több ismeretanyagot elsajátítanunk a tetszetős külalakról, akik az észlelésünk kiaknázásából élnek (művészek, divattervezők).
Hozzászólás zárolva.