Pajzsmirigy és túlsúly, nem jóbarátok….
A pajzsmirigy egy igen összetetten működő szerv, melyről azonban sokan csak keveset tudnak. Pedig érdemes jobban megismerni, mert Magyarország jó része jódhiányos területnek számít, vagyis a pajzsmirigy megbetegedései viszonylag gyakoriak lehetnek. Fokozottan ügyelni kell erre a problémára várandósság, vagy babatervezés alatt is, főleg akkor, ha túlsúlyos a hölgy vagy a leendő kismama! A témában dr. Angyal Géza szülész nőgyógyász főorvos van a ratkotunde.hu segítségére.
Túlsúly és pajzsmirigy?
Az elhízás a fejlett társadalmak egyik legnagyobb problémája. Egy részéért a szervezet egyik hormontermelő egysége, a pajzsmirigy a felelős. Ez a szerv igen összetett feladatokat lát el, mivel hatással van a növekedésre, a bőrre, a fogamzóképességre, az anyagcserére, és szinte mindenre, ami ezekkel összefügg. Problémái között igen gyakori a pajzsmirigy alulműködése, melynek egyik vezető tünete a fokozott, normál étrend mellett jelentkező hízás.
Az ok ebben az esetben egyszerűen az, hogy a pajzsmirigy hormonjai – mivel nincsenek elegen – nem képesek ellátni a feladatukat, aminek következtében többek között lelassul az anyagcsere. Ez túlsúly kialakulásához vezet, ami nem csak esztétikai gondokat jelent.
A babára vágyó nők esetében a túlsúly egy hatalmas gátló tényező lehet. A többlet zsír ugyanis maga is hormontermelő egységként kezd viselkedni, és ösztrogén jellegű anyagot juttat a vérbe. Ezzel pedig erősen befolyásolja a hormonháztartást, sokszor teljesen ellehetetlenítve a családalapítást.
Nem tudok fogyni – irány az orvos!
Fontos megjegyezni, hogy a túlsúly leadásához a mozgás, és a megfelelő diéta– illetve sokkal inkább az életmódváltás az egyik kulcs, ha azonban az elhatározás és a kitartás ellenére sem jutunk egyről a kettőre, akkor bizony érdemes szakemberhez fordulni.
A túlsúly hátterében ugyanis pajzsmirigy alulműködés is állhat, amit mindenképpen kezeltetni kell, hogy az egészséges egyensúly visszaállhasson, és a családalapítás megtörténhessen. Sok nő a javallatoknak megfelelően a babatervezés időszakában már szed valamilyen vitaminkészítményt. Azzal is sokan tisztában vannak, hogy kiemelten fontos a szerves kötésű anyagok jelenléte a tablettában, valamint a megfelelő tagoltság, mely kiszolgálja az eltérő trimeszterek eltérő igényeit.
Nagyon sok hölgy gondolja úgy, hogy a túlsúly mögött csak az évek, és az elhanyagolás áll, még csak nem is gondolnak arra, hogy betegség is lehet a háttérben. Pedig sajnos sok esetben akut, szubakut limfocitás pazsmirigygyulladás, illetve Hashimoto betegség (kronikus limfocitás pajzsmirigygyulladás) is állhat mögötte. Ez azért veszélyes, mert ilyen esetekben a beteget a kezelőorvos rendszerint eltiltja a plusz jód bevitelétől.
Dr. Angyal Géza a ratkotunde.hu-nak elmondta, hogy mivel Magyarország jódhiányos területnek számít, és a baba egészséges fejlődéséhez elengedhetetlen a jód, ezért a hazai várandósvitaminok szinte mindegyike tartalmazza ezt a kémiai elemet. Ha azonban valaki gyulladásos pajzsmirigybetegségben szenved, akkor a vitaminnal bevitt jód csak ront a helyzeten, vagyis a vágyott család messzebb kerül, sőt, még súlyos károkkal, szövődményekkel is számolhat a beteg. Éppen ezért kiemelten fontos, hogy ha várat magára a családalapítás, és egy év után sem kopogtat a gólya, akkor a pár alaposan vizsgáltassa ki magát. Ha pedig gyanítható pajzsmirigyzavar is van a háttérben, akkor azzal is mielőbb forduljanak szakemberhez, és ebben az esetben válasszanak kifejezetten jódmentes várandósvitamint!
(Forrás: ratkotunde.hu)
Hozzászólás zárolva.