Facebook hozzászólás
527

Sose egyél fahéjas mogyorót rúzsos szájjal!

A mogyorós csoki után fogat mosott, majd a legújabb tűzpiros rúzzsal kifestette magát. Alig fél óra múlva szörnyen megduzzadt az ajka, és iszonyúan viszketett a szájürege. Ismerős? Tudjuk, hogy számos olyan étel, kozmetikum, fogkrém és fogászati anyag létezik, amely kellemetlen allergiás tüneteket okozhat. Íme néhány!

A szájüregben vagy az ajkak környékén jelentkező allergiás tünetek kevésbé ismert kiváltó okait vesszük sorra dr. Balogh Katalinallergológus, fül-orr-gégész, a Budai Allergiaközpont főorvosának segítségével.

A kozmetikumok is kiválthatnak allergiát – Kép: Pixabay

Milyen ételeket kerüljünk pollenallergia estén?
Kémiai szerkezetük hasonlósága miatt bizonyos anyagok képesek más anyagot helyettesíteni, utánozni, ami allergiás tünetek megjelenését okozhatja. Ez a keresztallergia. A keresztallergiák a kiváltói az orális allergia szindróma kialakulásának, melynek során az allergiás válasz először a szájüregben lép fel: kellemetlen viszketés alakul ki, ajakduzzanat, nyelvduzzanat, garatvizenyő, hasi görcsök jelentkezhetnek, nagyon ritkán anafilaxia is előfordul. Parlagfű-allergiásoknak a görögdinnye, sárgadinnye, paradicsom és uborka fogyasztása okozhat gondokat. Feketeüröm-allergiával kerüljük a kömény, csilibors, paprika, paradicsom, sárgarépa, petrezselyem, burgonya, koriander, kapor, articsóka, kamilla, tátika, napraforgó, krizantém, kivi, ánizs, árnyika, dinnye, uborka, mangó, szerecsendió, bors, mustármag, borsmenta, bazsalikom, majoránna, oregáno és zeller fogyasztását.

Ha már korábban jelentkezett keresztallergia, akkor a nyírfaallergiások mellőzzék a mogyoró, dió, mandula, alma, cseresznye, sárgabarack, körte, szilva, meggy, őszibarack, burgonya, kiwi, avokádó tartalmú fogásokat. A fűfélékre allergiások számára a paradicsom, rozs , búza, szója, földimogyoró , bab, borsó, tamarin, szentjánoskenyér okozhat tüneteket. Korábbi panaszok esetén a földimogyoró-allergiásoknak a dió, a diófélékre allergiásoknak a búza, rozs, mák, mogyoró, szezámmag nem javasolt. Latexallergiások pedig a gesztenyét, banánt, spenótot, avokádót, citrusféléket, kivit mellőzzék, ha fogyasztásuk tüneteket okoz.

Allergiás vagy és terhes? Megmondjuk, mi a jó a babának!
Azokban a családokban, ahol egyik vagy mindkét szülő allergiás, a gyermeknél is magas a betegség kialakulásának kockázata. A megelőzésben azonban a várandósság alatti diétának nincs szerepe, sőt a változatos étrend inkább segíti az allergia megelőzését.

A tüneteket okozó ételek kerülése helyett megoldást jelenthet az immunterápia. A módszer hatékonyan alkalmazható mind az allergiás, mind pedig az orális allergia szindróma tüneteinek kezelésében. A kezelést az allergén növény pollenszórása előtt 2–4 hónappal kell megkezdeni.

Kozmetikumok, fogkrém, ételadalék
Főként az ajkak-, torok- és szájszárazság formájában megnyilvánuló allergiás tünetek okozója lehet a fogkrém, az ajakápoló, a rúzs, a szájfény egyik vagy több összetevője. A tünetek az ajkak környékén és az orr körüli területen is jelentkezhetnek: kiütések, pattanásra emlékeztető dudorok, apró sebek, a szájszélek berepedezése okozhatnak panaszt. A kiváltó ok a termékekben felhasznált adalék- vagy ízesítő anyag – borsmenta, fodormenta, fahéj – , de sok esetben a fluorid a felelős a tünetek megjelenéséért. A kozmetikumok is hasonló panaszokat okozhatnak. A sminkszerekben található összetevők, színező anyagok, de a rúzstok fémtartalma vagy a gyöngyházfényt eredményező bizmut miatt is megjelenhetnek a tünetek.

A fogkrém is az okok között szerepelhet – Kép: Pixabay

A száj környékén vagy a testszerte jelentkező bőrpírt vagy csalánkiütést valamilyen ételadalék is kiválthatja. A tünetek megszűnéséhez lényeges az allergén pontos azonosítása. Panaszok esetén javasolt allergiavizsgálatot végeztetni, így a felelős könnyen azonosítható – javasolja dr. Balogh Katalin. Az allergiavizsgálat eredményétől függően kell az adott összetevőt tartalmazó terméket lecserélni, vagy bizonyos ételek fogyasztását mellőzni a javulás érdekében.

Fogászati kezelés után jelentkező tünetek
A fogászati allergiákat két csoportba soroljuk: a kezelés során azonnal vagy nagyon rövid időn belül fellépő reakciók, illetve a késői, több hét, hónap vagy akár év múlva megjelenő allergiák. A rövid időn belül jelentkező allergiás reakció jellemző tünete a beavatkozás helyén vagy közvetlen környezetében kialakult vizenyő. Ezeket elsősorban helyi érzéstelenítők, fertőtlenítők, helyi kezeléshez használatos szerek vagy fényre kötő tömőanyagok is kiválthatják.  A késői allergiás reakciók okozói döntően a fémek, elsősorban a nikkel, de kiválthatja króm, kobalt, arany, réz, ritkán titán és a már ritkán használt amalgám és higany is. Az előző csoportban is említett fényre kötő tömőanyagok késői allergiás reakciót is okozhatnak. A tünetek ez esetben a szájban elhúzódóan jelen lévő sebek, fekélyszerű elváltozások, más esetben – igen gyakran – tartósan fennálló égő, csípő érzés formájában jelentkeznek. A panaszokat rendszerint teljesen megszünteti az őket kiváltó pótlás vagy tömés eltávolítása. A tüneteket kiváltó okok epicutan (rátevéses) teszt elvégzésével vizsgálhatók: a beteg tünetmentes hátbőrére a vizsgálandó anyagokat felragasztják készen kapható kamrás tapaszok segítségével. A leolvasás a felhelyezést követő 24., 48.,  72, 96. órában és 7 nap múlva történik.

www.allergiakozpont.hu



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!