Facebook hozzászólás
257

Szülés után: hosszabb a trombózisveszély, mint gondolták!

Nemcsak a terhesség, de a szülés utáni időszak is veszélyes a kismamákra trombózis szempontjából, ugyanis ekkor jelentősen megnő a vérrögök kialakulásának kockázata. Bár eddig azt hitték, hogy a szülést követő hat hétben a legnagyobb a veszély, a legfrissebb kutatások szerint kétszer ennyi ideig áll fenn a rizikó.

Téves az a feltételezés, hogy szülés után „csupán” 6 hétig áll fenn trombózisveszély, ugyanis egy 1,6 millió nő bevonásával készült tanulmányból kiderült, hogy bizony ennél kétszer több idő kell ahhoz, hogy a kismamák teljesen megnyugodhassanak – jelentették be az idei Nemzetközi Stroke Konferencián. A kutatásban részt vevők közül ezer főnél alakultak ki vérrögök, mélyvénás trombózist, szívrohamot, illetve stroke-ot okozva ezzel. Dr. Hooman, a tanulmány vezetője elárulta, hogy az első hat hétben a trombózis kockázata a normálisnak a 10-szeresére nőtt, és bár utána csökkent, de a 7–12. hétig még így is kétszeres volt a rizikó, és csak a 13–18. hétre állt vissza a normális szintre.

Kép: sxc

„A terhesség minden esetben megnöveli a trombózis kialakulásának esélyét, főleg abban az esetben, ha a kismamánál eleve megvan a hajlam (trombofília). Ennek többek között az az oka, hogy a magzat nyomja a medence vénáit, illetve lelassul a keringés is. Továbbá ebben az időszakban megemelkedik a fibrinogén szintje is, amely az alvadék, vagyis a vérrögök egyik alapanyaga” – mondta prof. Blaskó György, a Trombózisközpont véralvadási specialistája. Ennek a fehérjének a koncentrációja csak hetek alatt csökken az egészséges határok alá. Ugyanakkor a szülés végén a lepény leválása nagy „sebet” jelent a méh falán, ahonnan a szöveti alvadási tényezők még egy ideig nagyobb mennyiségben kerülhetnek a keringésbe.

Ha a kismama terhessége alatt heparin-(LMWH-)kezelés alatt állt, akkor azt a szülést követően még hónapokig kapnia kell. „A szülés után még legalább két hónapig javasolt LMWH adása. Ha tartósabban szedni kell vérhígítót, úgy szájon át szedhető gyógyszerre csak a szoptatás után lehet váltani, mivel annak körülbelül 2-3 százaléka bejut a tejbe, és lassíthatja a csontfejlődést. A kezelésnél egyszerre kell szem előtt tartani a trombózis megelőzését és a baba egészségét. Azt, hogy kinek mennyi ideig milyen kezelésben kell részesülnie, és az esetleges átállás hogyan történjen, véralvadásban jártas szakorvosnak kell meghatároznia” – osztotta meg prof. Blaskó György.

Forrás: Trombózisközpont

Öt tévhit a trombózisról
A trombózis csak az időseket érinti? Igaz, hogy mindig együtt jár a tüdőembóliával? Többek között ezek a kérdések is megfogalmazódnak a trombózissal kapcsolatban. Számos tévhit miatt azonban feleslegesen aggódunk. Néhányat most eloszlatunk!


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…

Esküvői ajándék – Hogyan válasszuk ki a megfelelő nászajándékot?

Az esküvői ajándék kiválasztása komoly feladat lehet. Szeretné az ifjú párt valamivel megajándékozni, ami örömet…
1 / 3 461

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!