Facebook hozzászólás
122

Vigyázat! Frontos vagyok!

Bizonyára ismerős, hogy némely napokon képtelenek vagyunk koncentrálni, vagy egyszerűen csak lassúbbá válnak a mozdulataink, szétszórtságtól, fejfájástól, fájdalomérzékenységtől szenvedünk. A tünetek egy részéért a légkör ionizációs viszonyai a felelősek.

A legszélsőségesebb példája az elektromos töltések hatásainak szervezetünkre: a villámcsapás…

Az időjárási frontoknak nem csupán elektromos töltésük van. A hőmérséklet, a páratartalom, a légnyomás, a szél, a napfény… mind megannyi olyan jelenség, ami befolyásolja közérzetünket.

A meleg mindenre hat

Mit okoznak szervezetünkben az időjárási frontok? Általánosságban szinte nem is lehet felsorolni. A legerősebb hatása a melegfrontnak van. Alig van olyan betegségcsoport, melyet ne érintene. Még az egészséges emberek általános közérzetét is befolyásolja.

A melegfront ugyanis az idegrendszeren keresztül fejti ki hatásait. A változások, melyek esetleg már a front érkezése előtt jelentkeznek, az emberek egy részét ingerlékenyebbé teszik. Csökken a figyelem a munkában, ami leginkább a veszélyes munkakörökben dolgozókat veszélyezteti. Néhány buszállomáson régebben tábla figyelmeztette a gépjárművezetőket a közelgő frontokra. A fokozott feszültségérzés fejfájáshoz, fáradtsághoz, álmatlansághoz(!) vezethet, mindez a teljesítőképesség csökkenését okozza. Megfigyelések szerint ilyenkor gyakoribbak az öngyilkosságok is.

A hideg görcsössé tesz

A hidegfrontok hatása az előzőekkel sok esetben ellentétes. Az idegrendszer ilyenkor "ellazul", viszont a reflexek is lassulnak, ami nem kevésbé veszélyes az utakon lévőkre.

A szinte állandósult álmosságérzés, lassúbb gondolkodás nemcsak a gépjárművezetőket, de a vizsgákra készülőket is kellemetlenül érintheti.

Viszont hidegfrontok esetén növekszik a szervezet görcskészsége: epe-, vese-, gyomorgörcsök vonatkozásában kedvezőtlen periódusra számíthatnak a betegek. Gyakoribb a gyógyszeresen jól beállított epilepsziás betegeknél az újabb görcsroham is. A görcskészség sajnos a szív koszorúereit is érintheti: a szívtáji fájdalmak ilyenkor gyakoribbak. A gyógyszeres beavatkozás ilyenkor megelőzhetné a komolyabb bajt.

Segíthet a felkészülés

Fronthatások megelőzése? Talán a vér vegyhatásának, összetételének eltérését kompenzálandó, többen javasolják B1-, D- és E-vitaminok adagolását ezekre az időszakokra. A kálium- és magnéziumtartalmú ételek, italok fogyasztása állítólag valóban segít átvészelni a kritikus időszakot, de pontos vizsgálatok ezzel kapcsolatban nem ismertek. Az orvosi beavatkozásokkal kapcsolatban sajnos kevés esetben találkozni azzal, hogy bizonyos műtétek időpontját frontmentes időszakra tennék.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!