Vigyázz! A halálos mérgek már ugrásra készen!
Gyakorta hallani a felelőtlenségünk, figyelmetlenségünk miatt bekövetkező tragédiákról. Ilyen például a nyáron oly gyakori mérgezéses „balesetek”. A legenyhébb tünetektől, egészen az eszméletvesztésig tapasztalhatjuk meg a baj jelenlétét.
Nyaralás és pihenés alatt végre ellazulhatunk, elengedjük magunkat, kevésbé koncentrálunk feszült figyelemmel a körülöttünk zajló dolgokra. Ám ha mi nem is vagyunk éberek, a veszélyek mindig ott leselkednek körülöttünk.
Amikor permetezünk, virágokat ápolunk, gyomokat irtunk, – a veszélyes anyagokat el nem zárva, vagy helytelenül tárolva – azokat valósággal „felkínáljuk” a körülöttünk „tébláboló” gyerekeknek. De utazásunk közben is számtalan fertőzésforrással érintkezünk, vagy hanyagul a bacilusok szabad prédájára hagyjuk az elkészített ételt, italt.
Milyen tünetek utalhatnak mérgezésre?
A hányás, hasmenés, fejfájás, hasi görcsök, láz, hidegrázás – viszonylag gyorsan, pár óra alatt kialakulnak, ilyenkor ételmérgezésre gyanakodhatunk. A betegnek ágynyugalomra, friss levegőre, és bő folyadékfogyasztásra van szüksége. Ám ha a panaszok nem enyhülnek, mindenképpen orvosi segítségre van szükség.
De mérgezésre utalhat még tudatzavar, könny- és nyálfolyás, szájszárazság, hólyagok megjelenése a bőrön, feltűnően szűk, vagy tág pupilla, gyógyszer-, illetve keserűmandula szagú lehelet is.
„Aki azonban lenyelt valamilyen mérget, nincs eszméletlen állapotban és elmúlt kétéves, akkor itassunk vele 2-3 pohár vizet és hánytassuk meg. Ha sav-, vagy lúgmérgezés történt, itathatunk a beteggel hideg tejet is, mivel a tej hígítja, közömbösíti a maró mérget, és fájdalomcsillapító hatása is van. Tilos a hánytatás akkor, ha marószerrel (hypo, kénsav, sósav, stb.), mosószerrel, benzinnel, benzollal, petróleummal történt a mérgezés, hiszen az visszafelé áramolva is súlyosan roncsolja a nyelőcsövet” – olvasom az informed oldalán.
Eszméletlen beteg esetén, fektessük oldalára, hogy az esetleges hányadék a szájon keresztül ki tudjon folyni, megelőzve ezzel a fulladást. Továbbá rendszeresen ellenőrizzük, lélegzik-e, van-e pulzusa.
Amennyiben háztartási méreg, növényvédő szer, kifolyt elem kerül a szembe vagy a bőrre, azt bő, folyó vízzel le kell mosni, a szennyezett ruhát pedig le kell venni. Vigyázzunk, nehogy mi is érintkezzünk a veszélyes anyaggal. Orvossal mindenképpen ellenőríztessük.
Hozzászólás zárolva.