Zúg a füled? Kiderítettük az okokat!
Gyakran zúg a füled? Néha banális oka lehet, ám mégis érdemes utánajárnod, mert akár vérnyomás probléma is állhat a zavaró tünetek hátterében. Szakember segít most abban, hogyan lehet orvosolni a problémát!
Az esetek többségében senki nem tulajdonít nagyobb jelentőséget a fülzúgásnak. Ez elsőre nem is baj, hiszen bárkivel előfordulhat, hogy zúg a füle, gondoljunk csak egy hegyvidéki utazásra, vagy arra, hogy egy hangos helyről kijövünk. Általában hamar elmúlik ez a kellemetlen tünet, ám vannak, akiknél különösebb provokáló tényező nélkül lép fel a probléma, és hosszú idő után sem múlik el. Az is előfordulhat, hogy szédülés és tarkótáji fejfájás is kapcsolódik hozzá. Ilyenkor célszerű kideríteni a zavar hátterét, hiszen egyrészt komoly betegségekre hívhatja fel a figyelmet, másrészt megfelelő kezelés nélkül bizony nehéz lesz megszabadulni tőle.
A fülzúgás hátterében leggyakrabban banális zavar áll, ám vannak olyan betegségek, amelyek egyik jellemző tüneteként van számon tartva: ilyen többek között a halló-egyensúlyérző ideg gyulladása, agytörzsi daganat, az agyat ellátó nagy erek meszes szűkülete, a belső fülben termelődő folyadék nyomásának megváltozása vagy más belsőfülbeli megbetegedés, de akár vérnyomásprobléma is okozhatja a panaszt, bár a kapcsolat nem direkt a fülzúgás a magas vérnyomás között.
„A hipertónia azért okozhat fülzúgást, mivel a tartósan fennálló vérnyomás egyik lehetséges szövődménye a fokozott mértékű érelmeszesedés, az érfalak átépülése, rugalmasságának csökkenése, illetve az ér kanyarulatossá válása. Ezen kívül a hirtelen vérnyomás-emelkedés is okozhat fülzúgást, ami a vérnyomás rendezése után megszűnik. Ilyen nagyobb kiugrás általában másodlagos hipertóniánál fordul elő, például az úgynevezett pheochromocytománál, amit a mellékvesevelő daganata okozza azáltal, hogy túl sok adrenalint termel, ami időnként kilökődik a keringésbe” – mondja dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magasvérnyomás-specialistája.
Bár az igaz, hogy a hipertónia sokszor nem produkál különösebb tüneteket, ennek ellenére, ha valaki fülzúgásra panaszkodik, amit gyakran kísér esetleg fejfájás vagy szédülés, akkor érdemes ellenőriztetnie a vérnyomását, hiszen nem ritka, hogy ez a panasz hívja fel a betegségre a figyelmet, vagy arra utal, hogy ideje változtatni a gyógyszeradagján.
Hipertónia esetén szerencsére a fülzúgás kezelhető. Ez leggyakrabban vérnyomáscsökkentő gyógyszerekkel és életmódváltással orvosolható, ám előfordulhat, hogy pont egy ilyen gyógyszer mellékhatása a probléma forrása. Ilyen esetben természetesen másfajta terápiás módszer javasolt, viszont csakis kizárólag orvosi utasításra!
Forrás: Trombózisközpont
Hozzászólás zárolva.