Melyik mobil az igazi? Válaszd a hozzád illőt!
Melyik mobil az igazi? Válaszd a hozzád illőt!
Nem is olyan egyszerű mostanában új mobiltelefont venni. A gyártók folyamatosan bombáznak minket az új készülékekkel, okostelefonokkal, a számtalan technikai újítással, de melyik lehet nekünk a legjobb? Talán nem az éppen divatos csúcsmodell a legjobb választás, hanem életstílusunk, szokásaink, hobbijaink, munkánk szabta igényeink és persze a pénztárcánk vastagsága alapján döntsünk.
Összegyűjtöttünk néhány kérdést, amiket érdemes feltennünk magunknak ahhoz, hogy sikerüljön kiválasztani, melyik az a mobiltelefon, amit nekünk találtak ki.
Mennyi ideig bírja egy feltöltéssel?
Ez mindenki számára fontos, ezért a telefon technikai leírásában először az akkumulátor kapacitását ellenőrizzük, de nézzünk utána a hardver (kijelző, processzor) energiafelhasználásának is. Az akkuk legelemibb jellemzője a töltéstároló képesség, amit milliamperórában (mAh) mérünk. Minél magasabb ez a szám, annál jobb, különösen azoknak, akik terepen dolgoznak és munkaeszközük is a telefon. Ma már kevés mobilt találni 2800-3000 mAh alatti kapacitással, vannak igazi nehézbombázók is 4000-5000 mAh teljesítménnyel, természetesen nem az alsó árkategóriában.
Gyakran hallgatsz zenét a mobilodon?
Azoknak, akik rendszeres zenehallgatók, nagyon fontos a kiváló hangminőség, és a kiemelkedően átviteli paraméterek. Lényeges szempont, hogy streaming szolgáltatón keresztül, vagy a telefonra letöltve szeretnénk-e zenét hallgatni, mert az utóbbi nagy tárkapacitást igényel. Nem árt figyelni arra sem, hogy milyen fejhallgató aljzat található a telefonon, mivel a vezeték nélküli csatlakozás a hangminőség rovására is mehet. Nem árt gyártóktól független tesztlaborok (pl. DxOMark) eredményeit megnézni, mert itt pontos, hitelesített paramétereket olvashatunk a készülékek hangszínéről, dinamikájáról, zajszintjéről stb.
Sokszor nézel videókat, streamelsz?
Napjainkban olyan 4K-s kijelzőket építenek a telefonokba, amik méltó versenytársai a számítógépeknek és a TV-knek. A kérdés: mekkora legyen a kijelző és a felbontás? Ma már 5” alatti telefont alig lehet találni, a kijelzők és a telefonok egyre nagyobbak, ami a láthatóság és a minőség szempontjából előnyös, de a méret akár gond is lehet. A választásnál vegyük figyelembe, hogy mekkora telefont tudunk jól használni ‑ akár egy kézzel is -, biztonságosan elhelyezni, valamint kezelni út közben is.
Kijelző fajták
- LCD a folyadékkristályos kijelző: előnye a jó láthatóság napfényben is, hátrányai: a gyenge kontraszt, a fekete általában szürkésnek látszik, alacsony a felbontása.
- Az OLED kijelző szerves anyagot tartalmaz, ami fényt bocsát ki amikor a feszültség alatt van. Az OLED kijelzők sokkal jobbak az LCD-nél, a fekete valóban feketének látszik és kevesebb energiát is fogyaszt, mert csak az aktív pontok világítanak.
- Az AMOLED az OLED továbbfejlesztett változata, még jobb a képminőség, gyorsabb a frissítési gyakoriság, nagyobb a kontraszt, a fényerő, és a felbontás is.
A legnépszerűbb gyártók az OLED technológiát részesítik előnyben.
Gyakran fotózol a telefonnal?
Az okostelefonok egyik gyakran használt funkciója a kamera, ráadásul napról napra egyre korszerűbbek, már-már megközelítik az igazi fényképezőgépek minőségét, képesek akár 4K minőségű fotókat, videókat készíteni. A mai telefonok többsége a profi fotózást támogatja, ezért a telefon gyártók együttműködnek a legjobb objektívek készítőivel a kiváló minőség érdekében. Ha ilyen készülékre bukkanunk, nem tévedhetünk nagyot. Egyre több kamerát, nagyobb felbontást, tökéletes színhelyességet kínálnak az új csúcsmobilok, beállítható vagy automatikus a fehéregyensúly; színhőmérséklet érzékelők, fokozatmentes zoom teszi a képeket tökéletessé még gyenge fényviszonyok között is.
A képminőség romlása nélküli zoomolás, az éjszakai felvétel, a dinamikatartomány, a felbontás, a színhelyesség és a torzítás mérése alapvető, itt is támaszkodhatunk a független tesztek eredményeire, csak a pénztárcánk vastagsága befolyásolhatja a döntést.
Strapabíró telefont szeretnél?
Ahogy növekszik a kijelzők mérete, úgy válnak egyre sérülékenyebbé a mobiljaink, különösen a káva nélküli típusok. Ha leejtjük (esetleg pont a sarkára) szinte biztosan összetörik, és nem éri meg a megjavíttatni. Ha sokat sportolunk, netán biciklizünk vagy túrázunk, akkor megfontolandó egy ütés- és karcbiztos telefont választani.
A valóban strapabíró telefonok specifikációjában szerepel, hogy milyen hitelesített tanúsítvánnyal rendelkezik, különös tekintettel a por-, ütés-, és a vízállóságra. Drágább modellek az USA katonai szabványának is megfelelnek (MIL-STD-810), ezeket a mobilokat szélsőséges viszonyok között tesztelik, mindent ki kell bírniuk. Ha a technikai leírásban azt olvassuk, hogy a gyártó megnövelt ellenálló képességűnek mondja a termékét, nincs garancia arra, hogy a készülék valóban strapabíró.
Mi a fontosabb: a tudás, vagy az újdonság?
Sok számára bír jelentőséggel, hogy mindig a legújabb és legjobb mobiljuk legyen és azonnal lecserélik még jól működő telefonjukat, amint egy újabb típus kerül a piacra. Ezért sok remek állapotú és technikai színvonalú mobil kerül ismét forgalomba, amire rögtön le is csaphatunk. A Vatera széles kínálatából bátran válogathatunk az olyan telefonok között, amik az előző évben csúcsmobilnak számítottak, csak valaki már lecserélte egy újabbra.
Hozzászólás zárolva.