TÉLI BAJOK
Fújd ki rendesen!
Igenis el lehet kapni a náthát, és ha nem figyelünk oda, akár középfülgyulladást is okozhat. Ezért is nagyon fontos, hogy ne vegyük félvállról a betegséget, és ha megtehetjük, maradjunk otthon pár napig. Dr. Tóth Eszter, a Duna Medical Center fül-orr-gégész szakorvosa elmondja, hogyan keveredjünk ki minél előbb a náthából, hogyan fújjunk helyesen orrot, és mikor használjunk orrcseppet.
A tévhit ellenére a nátha, régiesen „meghűlés”, nem csak úgy magától jön, hanem vírus okozza, mely cseppfertőzéssel terjed, azaz köhögéssel, tüsszentéssel. Ezért javasolt náthásan kerülni a közösséget, vagy ha mégis muszáj, szájmaszkot ajánlott viselni, nem szabad kézbe kell tüsszenteni. Fontos, hogy minden esetlen használjunk zsebkendőt!
A nátha az orrnyálkahártyák és ezzel együtt a melléküregi nyálkahártyák gyulladása. Szervezetünk jobban szereti az ideális hőmérsékletet, orrnyálkahártya esetén ez 20-21 fok. Hidegben a nyálkahártya ellenálló képessége gyengülhet, és aki naponta jár nagyobb embertömegben, tömegközlekedésen utazik, nagyobb eséllyel fertőződik meg egy tüsszentéstől vagy köhögéstől. A téli időszakban, amikor az orrnyálkahártya szélsőséges időjárási és hőmérsékleti ingadozásoknak kitett, legyengül ellenálló képessége, és a szezonális vírusok azonnal megbetegedést okoznak.
A nátha körülbelül 1 hét alatt zajlik le, mivel vírusos, ennek kezelése mindig tüneti, tehát nem ír fel rá az orvos antibiotikumot. Klasszikus tünetei az erős vizes orrváladékozás, orrdugulás, szaglásromlás, fejfájás. Ha egy hét után a vizes nátha sárgássá, zöldessé válik, erős fejfájás, fogba sugárzó fájdalom kíséri, akkor nagy valószínűséggel már bakteriális felülfertőződésről beszélünk, ez mindenképpen szakorvosi vizsgálatot kíván.
Az orrfolyás sosem normális, azaz mindig valami megbetegedés okozza. Alap esetben is van orrváladék-termelődés, de ez nem azt jelenti, hogy orrunkat naponta fújni kellene. A nyálkahártya csillószőrei a mirigyek által termelt váladékot hátrafele a garatba juttatják, ami, bár nem hangzik túl jól, észrevétlenül lenyelünk. A mirigyek termelte váladék síkosít, védi a nyálkahártyát, immunanyagot tartalmaz. Minden fokozott orrfolyás viszont valami következménye: lehet az egy allergia, egy vírusos nátha, egy foglalkozási ártalom pl. faüzem, festékkel vegyszerekkel dolgozók esetében, vagy egy kónikus orrmelléküreg-gyulladás is.
Erősen ajánlott a náthával otthon maradni, mivel fertőző, és a szervezetünk is jobban reagál, gyógyul pihenés mellett. A családon belül is érdemes figyelni arra, hogy ne tüsszögjünk szabadon, hanem zsebkendőbe, és sose a kezünkbe, hiszen a cseppeket tovább adjuk kezünkön is. Javasolt szájmaszk viselése, ma már patikákban lehet kapni többfélét is.
Papír vagy textil zsebkendő?
A higiénia miatt a papír zsebkendőt ajánlja a szakember, ezeket egyszeri használat után ki kell dobni. Sajnos a rosszabb minőségű papír zsebkendők és maga a nátha is az orrbemeneti bőr gyulladását, kipirosodását okozhatják. Egy ápoló orrkenőcs enyhítheti ezeket a panaszokat.
Hozzászólás zárolva.