SAJÁT TESTSÚLYOS GYAKORLAT
Minden, amit a húzódzkodásról tudni érdemes
Ezt a rendkívül sok izmot megmozgató és átdolgozó mozgásformát a leghatásosabb hátizom gyakorlatnak tekintik a szakértők. Hiszen egyszerre dolgozza meg a húzóizmot, a trapézizmot és rombuszizmot, valamint a széles hátizmot és a hátsó deltaizmot is. Amellett azonban, hogy az egész hátat képes átmozgatni, kiváló bicepsz erősítő gyakorlat is egyben.
A húzódzkodás a saját testsúlyos gyakorlatok között az egyik legnehezebbnek számít. Ez elsősorban a gyakori és magas ismétlésszámnak tudható be. Bár korábban alapvetően férfiakra volt jellemző ez a mozgásforma, a crossfit edzések térhódítása óta egyre több nő is szorgalmasan végzi ezeket a gyakorlatokat.
Ez a mozgásforma otthon is könnyűszerrel elvégezhető, csupán egy húzódzkodó rúdra van hozzá szükséged. A pénztárca sem jelent akadályt, hiszen alapvetően nem egy drága eszközről van szó.
Hogyan fejleszd magad?
A húzódzkodás valóban nem könnyű, szerencsére azonban fejlesztheted magad, hogy minél jobban teljesíts. Erősítő gyakorlatok végzésével ugyanis növelheted a húzódzkodás során nyújtott teljesítményedet.
A lehúzás csigán névre hallgató gyakorlat például kiválóan alkalmas arra, hogy fejleszd magadat, ugyanis éppen a húzódzkodáshoz szükséges izmaidat erősíti meg. A saját testsúlynak megfelelő ellenállással elvégzett 10 ismétlés már közelebb visz a céljaidhoz.
Ezenkívül a napjainkban nagyon népszerű TRX is remek lehetőséget biztosít arra, hogy fejleszd magadat. Végezhetsz különféle húzódzkodásokat, mint például szűk alsó és felső fogást, vállszéles alsó és felsőfogást vagy éppen nyak mögé húzást. Ez utóbbi valójában egy nagyon veszélyes mutatvány, ezért elsősorban inkább már profik számára ajánlott, hiszen nagyon megterheli a vállakat. A szűk alsó és felső fogás ezzel szemben egy könnyen elvégezhető gyakorlatsor. Előbbi a bicepszre hat leginkább, míg utóbbi pedig az alkart izmosítja, formálja, és edzi a hátat.
Hogyan hat a testedre?
Ez a gyakorlat elsősorban nem az edzettségi szintet vagy erőnlétet fejleszti. A húzódzkodás hatása ugyanis másként mérhető. Például látványosan erősíti természetesen a felsőtestet, de emellett még javítja a szorítóerődet, stabilizálja a vállakat, miközben képes javítani a testtartásodon, valamint védelmet nyújt a különféle hátproblémák ellen is.
A húzódzkodás nem könnyű, de még nehezebb azok számára, akik magasabbak és erősebb testalkatúak, illetve akiknek a karja hosszabb az átlagosnál. Ez a gyakorlat ugyanis azok számára ideális inkább, akik alacsonyabbak, alacsony a testzsír százalékuk is, illetve kellőképpen erősek. A jó kondíció csupán nem elegendő ahhoz, hogy sikerrel végezd ezeket a gyakorlatokat, ahhoz a fentiek együttes megléte szükséges.
Hozzászólás zárolva.