Facebook hozzászólás
423

A HÚSVÉTI ASZTAL DÍSZEI

Sonkavásárlás – a nagy dilemma

Ahogy az minden évben szokás, a hatóságok ismét elvégezték az ünnep előtti fogyasztóvédelmi ellenőrzéseket a sonkákra és kalácsokra vonatkozóan. Jó hír, hogy a jelek szerint nehezen tudunk mellényúlni idén.

Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) által elrendelt hagyományos húsvéti fogyasztóvédelmi vizsgálat az összesen 78 ellenőrzött termék közül mindössze egy-egy kalács és sonka összetételét találta kifogásolhatónak. A húsipari cikk gyártójára bírságot szabhatnak ki, mivel a céggel szemben már tavaly is a magas sótartalom miatt indult eljárás.

Az ITM élelmiszer és vegyipari laboratóriuma évről évre ellenőrzi az ünnepi időszak jellegzetes termékeit. A vizsgálat fő szempontjai ezúttal is azok voltak, hogy az elfogyasztásra szánt árucikkek teljesítik-e a Magyar Élelmiszerkönyv előírásait, és hogy a termékek címkéjén feltüntetett tartalom megfelel-e a valóságnak.

Sonkát – de milyet? 

A húsvéti asztalok dísze a böjti időszak végét is jelző sonka Egyre többen keresik a kevésbé zsíros, bőrtől és bőr alatti zsíroktól mentes sonkákat, ezért kelendők a különféle kötözött sonkák, illetve a nagyobb combokból, frikandóból, lapockából készített sonka is jó választás lehet. A kötözött sonkáknál mi is többször megjártuk, kicsit zsákbamacska, mit is vásárol az ember. Ezért legjobb olyan sonkát venni, amelyeket úgynevezett lapmetszettel csomagoltak, azaz félbe vannak vágva, így látható, milyen belsőt takar a vonzó külső. Itt aztán tényleg lemérhető, hogy milyen zsírtartalmú, s főleg: milyen színű. Ha fehéres-rózsaszínes, kicsi a valószínűsége, hogy finom és zamatos. Az igazi sonka erőteljesen bordó színű, esetleg rózsaszínbe hajló. Ha bőrös sonkára szavazunk, nézzük meg, hogy szép egységes és szőrtelenített legyen a felülete. A gyorspáccal érlelt sonkáknál pedig ne vásároljunk olyat, amelynek a csomagolásában tocsog a felesleges, kivált víz, mert ez egyértelműen gyenge minőségre utal.

 

Ez a sonka biztosan finom. Fotó: Pixabay
Ez a sonka biztosan finom. Fotó: Pixabay

Az idei laboratóriumi vizsgálatok is a nyers és hőkezelt – például kötözött – sonkáknál a só- és nedvességtartalomra, míg a formában vagy bélben hőkezelt sonkák (pl. gépsonkák) esetén a só-, víz-, fehérje- és zsírtartalomra irányultak. A vizsgált 19 sonka közül mindössze egyetlen nyers sonka sótartalma volt magasabb az Élelmiszerkönyvben előírtnál.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

GASZTRO

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!