5 TIPP A HORMONRENDSZER FELRÁZÁSÁÉRT
Tévhit, hogy pajzsmirigy alulműködéssel nem lehet lefogyni
Azt már tudjuk, hogy a hízás hátterében akár pajzsmirigy alulműködés is állhat. De azzal talán nincs mindenki tisztában, hogy az elhízáshoz csak 10-15 százalékban járulnak hozzá másodlagos okok, tehát az extra kilókat nem ez okozza. Öt tipp, hogy ezzel a hormon elváltozással is formában maradjunk.
„Kutatások szerint a pajzsmirigy alulműködésben szenvedő betegek nagyjából felében észlelhető csökkent étvágy melletti testsúly-növekedés, ennek átlagos mértéke nagyjából 3 kg. Egyéni eltérések lehetnek, lényeges azonban megjegyezni, hogy jelentős, 10 százalékos testsúly-növekedést nem lehet csupán a pajzsmirigy rovására írni” – mondja dr. Bajnok Éva, az Alakorvoslás Program belgyógyász, endokrinológus, diabetológus, obezitológus szakorvosa.
Ahhoz, hogy a kilók el kezdjenek leolvadni, a pajzsmirigy alulműködést ki kell vizsgáltatni endokrinológus szakorvossal, és szükséges a hormonpótlás mennyiségének beállítása. Rögtön ezután jöhetnek az életmódbeli változások!
„A pajzsmirigy alulműködés hormonpótlással rendkívül jól kezelhető. Az esetek egy részében a pajzsmirigy működése végül helyreáll, nem feltétlen kell élethossziglan hormont szedni. Más esetben a beállítás néha több időt vesz igénybe, például aktívan zajló gyulladásnál, felszívódási zavarnál, helytelen gyógyszerszedésnél. A legtöbb esetben azonban néhány hónap alatt a tünetek javulnak. Nagyjából a sikeres pótlást követő fél évben belül a megmaradó panaszok már nem írhatóak a pajzsmirigy betegség számlájára. A túlsúly tehát egy jól beállított pajzsmirigyszintet követően már többnyire nem a pajzsmirigybetegség, hanem az életmód, esetleg más fel nem derített ok miatt van” – hangsúlyozza a szakember, aki a következőket javasolja:
- Étkezzünk naponta háromszor!
Rengeteg diéta hirdeti a „többször keveset” elvet, vagyis a napi ötszöri étkezés fontosságát. Ám nem árt tudni, hogy így jó eséllyel viszünk be többletkalóriát. Érdemesebb az étkezések között fokozatosan hosszabb szüneteket tartani és a táplálkozást a szervezet inzulin érzékenységéhez is igazítani, mely reggel alacsony, dél körül magasabb, estére pedig ismételten kevésbé hatékony. Annál is inkább, mivel a még nem jól beállított pajzsmirigybetegség esetén az inzulin termelés-kiválasztás és a cukortermelés képessége csökkent. Ha mindenképpen nassolni való kedvünk van, akkor azt célszerű előre kiszámított, kis kalória- és szénhidrát tartalmú snack-kel kielégíteni, például fehérjeszelettel.
2. Kevés szénhidrát, sok fehérje!
Bizonyos csodadiéták egyes tápanyagok elhagyásán alapulnak. Az emberi szervezetnek azonban minden tápanyagra szüksége van a megfelelő működéshez. A reggeli és a vacsora legyen mindig fehérjében gazdag, alacsony szénhidráttartalmú fogás, ami állhat például túróból, tojásból vagy egy természetes shake-ből. Ez azért fontos, mert ébredés után az inzulinérzékenység alacsonyabb, ezért a szénhidrátban gazdag reggeli elhúzódó inzulin kibocsájtást eredményez, ami gátolja a szervezet zsírégetését. Ezen felül a fehérje hamarabb laktat, emésztése során több kalóriaveszteségel járó hő szabadul fel, s meggátolja az izomvesztést is, ami a pajzsmirigy alulműködés időszakában nagy valószínűséggel be is következett. Mivel az inzulin érzékenysége délben emelkedik, ezért az ebéd legyen a legtartalmasabb étkezés, jó minőségű és alacsony glikémiás indexű szénhidrátokkal.
3. Egyetek rendes kajákat!
A feldolgozott élelmiszerek az egészséges szervezetre is rossz hatással vannak, így pajzsmirigy-betegség esetén is. A magas sótartalom vízvisszatartást eredményez, ezzel pedig súlytöbbletet okoz, ami terheli az ízületeket. A műételek gyakran szóját is tartalmaznak, mely alapanyag szintén felboríthatja a pajzsmirigy működését. Az egyéb adalékanyagok a pajzsmirigybetegség során meggyengült immunrendszerünket is befolyásolhatják, gyakrabban lép fel allergia. Elengedhetetlen tehát a rendes ételek fogyasztása. Friss alapanyagokból, lehetőleg házilag készített fogások kerüljenek inkább az asztalra. Pajzsmirigy alulműködésre jellemző székrekedés esetén megfelelő rost (35g) és folyadékbevitel (2-3 liter) ajánlott. Magasabb koleszterin szint esetén az ételek zsírtartalmát is figyelembe kell venni.
4. Figyeljetek a jódra!
Néhány zöldség-, és dióféle nyersen fogyasztva gátolja a szervezet jódfelvevő képességét, az elegendő jód viszont nélkülözhetetlen a pajzsmirigy megfelelő működéséhez. Így érdemes elkerülni például a fejes- és kelkáposzta, répa, repce, dió nagy mennyiségű és nyers fogyasztását. Helyette készüljenek inkább magas jód tartalmú ételek például tengeri halak, tojás, tejtermékek, algafélék, bizonyos sók, illetve ásványvizek (aktuálisan zajló gyulladás alatt azonban ebben is mértékletesség tanácsolt).
5. Mozogjatok!
„Eleinte kímélő, fokozatosságra törekvő, jóleső mozgásformát válasszunk: séta, kirándulás, lassú kerékpározás. Ezután mind időtartamban, mind intenzitásban és gyakoriságban növelhető a mennyiség. A pajzsmirigybetegség nem felmentés a mozgás alól!” – hívja fel a figyelmet dr. Bajnok Éva.
Hozzászólás zárolva.