A LEGFIATALABB FEKETE ISKOLÁS AMERIKÁBAN
Ruby Bridges-Hall, a hatéves hős
Történetünk nem a régmúltban játszódik. Az idén 65 éves Ruby Bridges volt a legfiatalabb afro-amerikai hallgató, aki integrált iskolába járt az Amerikai Egyesült Államok déli részén.
Ruby Bridges-Hall 1954-ben született Mississipi államban. Nyolc gyerek volt a családban, Ruby volt a legidősebb. Négyéves volt, amikor családja New Orleans-be költözött. Két évvel később tesztelték a város afro-amerikai iskolás gyermekeit annak meghatározására, hogy mely hallgatók léphetnek be a fehérek számára fenntartott iskolákba. Ruby sikeresen teljesítette a vizsgát, és felvételt nyert a városi William Frantz Általános Iskolába. Apja kezdetben ellenezte, hogy a fehérek iskolájába járjon, de Bridges édesanyja meggyőzte őt, hogy engedje Rubynak a beiratkozását.
A sikeresen vizsgázott hat afro-amerikai hallgató közül a Bridges volt az egyetlen, aki végül beiratkozott. 1960. november 14-én, az első napon Rubyt négy szövetségi marsall kísérte el az iskolába. A 6 éves kislány az egész napot az igazgató irodájában töltötte, mert a dühös szülők bementek az iskolába, hogy gyermekeiket eltávolítsák az intézményből, ha oda feketék is járhatnak. A szülők életveszélyesen fenyegették, „nigger patkánynak” nevezték Rubyt, miközben konföderációs zászlókat lengettek.
A második iskolanapon Barbara Henry, egy fiatal bostoni tanár kezdte tanítani a kislányt. A tanévben együtt dolgoztak ketten egy egyébként üres helyiségben. A fehér gyerekek szüleinek tiltakozása egész évben kitartott, minden nap fenyegették és rasszista megjegyzésekkel illették a hatéves kislányt. Csak előre csomagolt ételt ehetett, mert a szülők mérgezéssel fenyegették. Ruby fő bizalmasai ebben az időszakban a tanára és Robert Coles, neves gyermekpszichológus voltak. A szakember vizsgálta a kisgyerekek reakcióit a szélsőséges stressz miatt. Az év vége felé azonban Ruby kitartásának köszönhetően a helyzet kezdett normalizálódni, és a következő évre több fekete hallgató is beiratkozott az intézménybe.
Bridges felnőttként számos helyen tartott előadásokat fiatalkori tapasztalatairól. Memoárját, a Through my eyes című könyvet 1999-ben adták ki, ugyanabban az évben, amikor létrehozta a Ruby Bridges Alapítványt, amely oktatási segédanyagokkal igyekszik segíteni a tolerancia előmozdítását az iskolás gyerekek körében. 2009-ben kiadta a Ruby Bridges Goes to School: My True Story gyermekkönyvet.
Hozzászólás zárolva.