PRAKTIKUS TANÁCSOK
Lelkileg is érdemes magunkat felvértezni a COVID-19 ellen
Miként építhetjük fel lelki ellenálló képességünket a kihívásokkal teli időkben, melyek lehetnek azok a mindennapos életstratégiák, melyek megkönnyítik számunkra a könnyebb alkalmazkodást a gyakran hirtelen változó helyzethez – ehhez ad pár praktikus tanácsot Rick Hanson, neves amerikai pszichológus.
Nehéz nem kétségbeesni, amikor azt tapasztaljuk, hogy a koronavírusban megbetegedettek száma folyamatosan nő, és a gazdasági kilátások sem valami rózsásak (akkor, amikor már sokan reménykedtek a dolgok jobbra fordulásában).
Rick Hanson, a kaliforniai egyetem klinikai pszichológusa, a „Resilient” (magyarul szabadon a cím talán úgy adható vissza, hogy ’ellenálló képesség’) című, 2018-ban megjelent könyv szerzője a The Wall Street Journal-nal beszélt arról, hogy miként építhetjük fel ellenálló képességünket a kihívásokkal teli időkben, melyek lehetnek azok a mindennapos életstratégiák, melyek megkönnyítik számunkra a könnyebb alkalmazkodást a gyakran hirtelen változó helyzethez.
Hogyan határozhatjuk meg az ellenálló képesség fogalmát és miért is olyan fontos?
A rugalmasság segíthet bennünket abban, hogy viszonylag egyensúlyban tudjuk tartani életünk hajóját olyan kritikus időkben is, amikor nagy hullámok támadnak. Az ellenálló képesség olyan elemekből tevődik össze, mint például az együttérzés, a hála érzése, vagy éppen a magas fokú érzelmi intelligencia. Az ezekkel az érzelmi tulajdonságokkal felvértezett emberek sokkal hatékonyabban képesek megbirkózni a nehézségekkel, és kevésbé tudja őket kibillenteni egyensúlyukból bármiféle, hirtelen jött, általában váratlan esemény.
Miért is olyan nehéz, hogy működésbe lépjen az ellenálló képességünk?
Az emberi agy a negatív tapasztalatok iránt sokkal fogékonyabbnak mutatkozik, mint a pozitívak iránt. Rick Hanson egy példával illusztrálja mindezt: ha egy munkahelyi értékelés során összesen tíz pont adható a legjobb teljesítményért, és mi kilencet kapunk, akkor nem az elért eredménynek örülünk, hanem amiatt bosszankodunk, hogy miért nem kaptuk meg a maximális pontszámot. Valahogy a mostani helyzet is ezt a fajta viselkedést váltja ki belőlünk. Most nagyon sok ember érez félelmet, riadalmat, zavart és rettegést. Magányosnak vagy elszigeteltnek érezzük magunkat, és ezek az érzések képes eluralni teljes lényünket.
Mit tehetünk saját ellenálló képességük kiépítéséhez?
Hozzászólás zárolva.