NEM MINDENKI ADATNÁ BE MAGÁNAK
Az oltásellenes mozgalom betehet a vakcinának
Miközben a világ tudósai valóságos versenyt futnak az idővel, hogy ráleljenek a koronavírus elleni hatékony vakcinára, addig a legfrissebb brit közvélemény kutatási adatok azt mutatják, hogy a szigetország lakóinak csupán valamivel több, mint a fele lenne kész beoltatni magát az ellenszérummal.
A King’s College London (KCL) és az Ipsos Mori kutatóintézet legfrissebb felmérése szerint a briteknek csak 53 százaléka nyilatkozott úgy, hogy biztos, vagy nagyon valószínű, hogy beoltatná magát a COVID-19 ellen, míg minden hatodik polgár (ami a népesség 16 százalékát jelenti) határozott nemmel válaszolt erre a kérdésre – írja a Sky News.
A szakértők véleménye az, és ennek többször is hangot adtak a brit közvélemény előtt, hogy az oltások soha nem voltak biztonságosabbak vagy hatékonyabbak, mint manapság, már csak ezért is érthető nehezen (főleg most, hogy telje erőből dühöng a koronavírus-járvány), miért nem bíznak az emberek az oltásban, és miért is utasítják el annak használatát.
Mikor is alakult ki ez a fajta ellenérzés az oltásokkal kapcsolatban? Ennek megfejtéséhez érdemes egy kicsit visszamenni az időben. 1998-ban jelent meg egy brit orvos, Andrew Wakefield tanulmánya a The Lancet közegészségügyi lapban, amely az MMR oltást összekapcsolta az autizmussal. (Az MMR-vakcina a kanyaró, mumpsz és rubeola ellen véd.) A tanulmányban foglaltak hitelességét ugyan később tudományosan kétségbe vonták, addigra azonban már egyfajta tömeghisztéria alakult ki, és ez megalapozta egy későbbi oltásellenes mozgalom kialakulását.
Mindennek már egészen rövid távon is megmutatkoztak a káros hatásai: az Egyesült Királyságban a 2000-es évek elején országosan mintegy 80 százalékra csökkent azoknak az aránya, akik megkapták ezt az oltást; a kanyaró elleni védekezést mindez rendkívüli módon megnehezítette.
A The Lancet 2010-ben visszavonta Wakefield tanulmányát, őt magát pedig törölték az Egyesült Királyság orvosi nyilvántartásából, mindez azonban már nem befolyásolta azt a tényt, hogy megszületett, és erőre kapott az egész világon egy sajátos elveket valló oltásellenes mozgalom.
Az is igaz persze, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a vakcinahamisítást a világ 10 legfontosabb egészségügyi veszélyének egyikeként határozta meg.
Egyre csökken a közbizalom a nagy gyógyszeripari társaságok iránti is, mivel egyre többen gondolják azt, hogy ezek a cégóriások csupán profitálni akarnak a gyógyszerekből, és nem törődnek különösebben a közegészséggel.
Hozzászólás zárolva.