Facebook hozzászólás
295

A NYILVÁNOSSÁG ERŐT AD

Egyiptom: a szexuálisan bántalmazottak online vesznek elégtételt

Egyiptomban egyre gyakrabban fordul elő, hogy azok a nők, akik nemi erőszak, vagy valamilyen szexuális zaklatás áldozataivá válnak, és támadóikat az igazságszolgáltatás rendre futni hagyja, a közösségi média platformjain vesznek elégtételt erőszaktevőiken; a nyilvánosság erejét felhasználva az állítólagos bántalmazók megszégyenítésére használják ezeket a felületeket.

„Jelenleg az online térben, a közösségi média oldalain keresztül lehet csak hatékonyan küzdeni a jelenség ellen – állítja Ahmed, a „Kairó zaklatói” Instagram-fiók adminisztrátora. „Korrupció van; ha apád gazdag és hatalmas, könnyen megúszhatod ezeket a dolgokat. Jelenleg ez az egyetlen módja annak, hogy küzdjünk ez ellen a szörnyűség ellen” – mondja.

Védtelenül. Fotó: pexels.com
Védtelenül. Fotó: pexels.com

 

Annak ellenére, hogy a közelmúltban számtalan, a tanúvédelmet szolgáló intézkedést léptett életbe az egyiptomi igazságszolgáltatás (így például a tanúvallomások elektronikus formában, anonim módon történő benyújtása a hivatalos szerveknek) még sok mindent kell a rendszerben megváltoztatni ahhoz, hogy az áldozatok ne érezzék magukat feszélyezve, amikor megteszik vallomásukat – írja az Observer.

A 2013-ban megkérdezett egyiptomi nők és lányok több mint 99 százaléka számolt be valamilyen zaklatásról.

Az egyiptomi hatóságok hozzáállására jellemző ugyanakkor, hogy bár egyre komolyabban veszik a szexuális zaklatási ügyeket, az igazságszolgáltatás szigora azokra is lesújt, akik a közösségi médiát arra használják, hogy nyilvánosan megszégyenítsék a feltételezett bűnelkövetőket. Április és július között csak nyolc női TikTok influenszert tartóztattak le erkölcstelenség, és az egyiptomi családi értékek megsértése miatt; kétéves börtönbüntetést és 14 ezer egyiptomi font összegű pénzbírságra ítélték őket.

„Nyilvánvaló, hogy az állam és a társadalom szempontjából vannak az úgynevezett „jó nők”, akiket érdemes megvédeni, és vannak az úgynevezett „rossz nők”, mint például azok, akik a TikTok-on küzdenek a jogaikért, ők azonban jelenleg nem számíthatnak a társadalom szimpátiájára – állítja Mozn Hassan, egy kairói székhelyű feminista szervezet, a Nazra alapítója.

Persze vannak azért olyan esetek is, amikor nem az áldozatot, hanem a valódi elkövetőt büntetik. Sally Zakhari, miután minden hivatalos utat végig járt, a közösségi médiában osztotta meg saját esetét. Ő egy kopt papot, Reweiss Aziz Khalilt vádolt szexuális zaklatással, és csak azt követően ért el bármiféle eredményt, hogy az ügyét nyilvánosságra hozta a közösségi médiában.
Az eredmény egészen meglepő volt: a rendkívül konzervatív kopt egyház vezetése felfüggesztette a papi hivatás gyakorlása alól az érintett személyt, persze mindezt több hónapos alapos belső vizsgálat előzte meg.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!