Indul a prevenciós hét
Méhnyakrák – egy megelőzhető betegség
A méhnyakrák a mellrák utáni leggyakrabban előforduló rosszindulatú megbetegedés. Ennek megelőzésére hivatott felhívni a figyelmet a ma kezdődő Európai Méhnyakrák Megelőzési Hét.
Az Európai Méhnyakrák Szövetség 2007 óta szervezi meg az Európai Méhnyakrák Megelőzési Hetet. Ez most idén január 18. és január 24. közé esik. A nemzetközi kezdeményezés célkitűzése, hogy minél több emberhez eljusson: ma már egyetlen nőnek sem kellene méhnyakrákban meghalnia. Hiszen a méhnyakrák nagyrészt megelőzhető úgy, hogy felhívjuk a figyelmet a megelőzésre: szűréssel, adott esetben a HPV elleni védőoltás választásával. Ugyanis ez a betegség a méhnyak-szűrésnek és a HPV-oltási programoknak köszönhetően nagyrészt megelőzhető!
Mi okozza egyáltalán a megbetegedést?
A méhnyakrák 99,7 százalékát az úgynevezett humán papillomavírus (HPV) felelős, amely elváltozásokat okoz a nyaki sejtekben. A HPV gyakori vírus, a szervezet immunrendszere általában képes legyőzni, amit az is mutat, hogy a fertőzés nagyon elterjedt, az emberek 50-80 százaléka átesik valamilyen HPV-fertőzésen élete során.
A méhnyakrák annak ellenére a második leggyakoribb rosszindulatú daganatos betegség a 45 év alatti nők között Európában, hogy amint fentebb is írtuk, védőoltás és rendszeres szűrés együttes alkalmazásával már van lehetőségünk megelőzni. Az ÁNTSZ adatai szerint Magyarországon 2008 és 2014 között évente átlagosan 1520 új méhnyakrákos megbetegedést diagnosztizáltak. A betegség – ha időben felfedezik – gyógyítható, mégis 2008 és 2014 között Magyarországon évente átlagosan 408 nő halt meg méhnyakrák következtében. Hazánkban 2009 és 2014 között a méhnyakrák a 15 – 44 éves nők körében a második leggyakoribb daganattípus volt. Sokan nem tudják, de a HPV nem csak a nőket érinti, több száz férfi veszti életét más, HPV-vel kapcsolatba hozható daganat miatt.
Szűrés és oltás
A méhnyakrák legfontosabb megelőzése a szűrővizsgálat (méhnyakszűrés). Becslések szerint a betegség 75 százaléka kiküszöbölhető rendszeres vizsgálattal. A probléma korai felismerésének ez az egyetlen módja, ha rendszeresen, lehetőleg évente méhnyakrákszűrésen veszünk részt. A vizsgálat csak néhány percet vesz igénybe. Ilyenkor kenetet vesz a nőgyógyász, egészen pontosan sejtmintát a méhnyakról, amelyet aztán mikroszkóp alatt vizsgálnak.
Hozzászólás zárolva.