Mikor jön meg?
Pandémia: a női ciklust is boríthatja
A mostani világjárvány nemcsak szimplán a lelket gyötri meg – egyfajta súlyos mellék következményként – de a folyamatos stressz visszahat a testre is. A pszichoszomatikus tünetek közül az egyik, hogy a nők szokásos menstruációs ciklusa is felborulhat.
2020 márciusa, azaz a járvány világméretű elterjedése óta sokan tapasztalták meg, hogy a folyamatos stressz milyen komoly testi és fizikai tünetekkel járhat együtt, kezdve az alacsony energiaszinttől, a fejfájáson és az állandó hangulatváltozásokon keresztül, egészen a rossz alvásig. A nők számára pedig egy plusz tehertétel: a menstruációs ciklus is felborulhat ilyen feszült idegállapotban.
Rachel Burns mindig is az úgynevezett premenstruációs szindrómában (PMS) szenvedett, ami annyit jelent, hogy már a tényleges menstruációt megelőző egy hétben komoly tüneteket produkált, amióta pedig a pandémia tart és a lockdown miatt kényszerű elzárásban kell élnie, tünetei korábban kezdődnek, és tovább tartanak; ennek eredményeként úgy érezi, hogy havonta csak egy „jó” hete van.
Dr. Anita Singh nőgyógyász (aki Gynae Geek néven ír a közösségi médiában és podcast műsora is van) májusban közzétett egy informális felmérést az Instagramon, arra keresve a választ, hogy észrevették-e a nők a menstruációs ciklusukban bekövetkezett változásokat vagy tapasztaltak-e bármiféle más, akár hormonális tünetet, az 5677 önkéntes válaszadó 65 százaléka mondta azt, hogy igen, tapasztalt.
Bár ez semmiképpen sem tekinthető reprezentatív felmérésnek, de a dolog természetéről sok mindent elmond.
Előljáróban kicsit érdemes megismerkednünk a menstruációs ciklus alapvető mechanizmusaival, hogy értsük aztán, hogy mi is történhet egy nő szervezetében, ha ezeket a ciklusokat valami megzavarja.
Egy 28 napos ciklusban az ovuláció körülbelül a 14. napon következik be. Az üres tüsző, amelyből a petesejt kiugrik, úgynevezett sárgatestet alkot – egy átmeneti mirigyet, amely magas progeszteron hormonszintet (és alacsonyabb ösztrogénszintet) termel. Ez arra szolgál, hogy felkészíti a méhet a terhességre, ha a petesejt esetleg megtermékenyül. Ha nem, akkor a sárgatest lebomlik, aminek következtében a progeszteron és az ösztrogén szintje lecsökken. Ez körülbelül egy héttel a periódus előtt, a 21. napon kezdődik.
Hozzászólás zárolva.