Szabad-díjat adományoz a Társaság a Szabadságjogokért
Harmadik éve keresik az ország legszabadabb emberét
Magyarország legszabadabb embereit keresi a Társaság a Szabadságjogokért. A jogvédő szervezet az úgynevezett SZABAD-díjjal azokat jutalmazza, akik példamutató tettekkel álltak ki azért, hogy mindannyian egy szabadabb és egyenlőbb országban élhessünk. A szervezet honlapján bárki jelölheti a díjra azokat, akik a hétköznapokban a változásért dolgoznak. A SZABAD-díj idei jelöltjeire április 26-ig lehet javaslatot tenni.
A SZABAD-díjat a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) 2019-ben hívta életre, hogy elismerjék mindazok munkáját, akik a hétköznapokban nincsenek reflektorfényben, de mindennapi teendőik mellett közös ügyeinkért, mások életének jobbá tételéért nagyon is sokat tettek.
Az első díjazott Csordás Anett volt, aki ez elismerést érdekérvényesítő munkája miatt kapta. Csordás Anett, egy súlyosan halmozottan fogyatékos gyermeket nevel, de iskolavezetőként abba kellett hagynia a munkát, mert kiderült számára, hogy a hazai ellátórendszer olyan mértékű hiányosságokkal küszködik, hogy az számára gyakorlatilag lehetetlenné teszi, hogy a gyermekét el tudja látni.
Ezért is szerette volna azt elérni, hogy a sérült gyerekeket nevelő családok életkörülményei javuljanak; 2011-ben egy egyesületet alapítottak, a segítő szülői csoport Lépjünk, hogy Léphessenek! Közhasznú Egyesületet néven kezdett működni. A céljuk az volt, hogy lehetőséget teremtsenek arra, hogy akik otthonukban ápolják a gyereküket, vagy az idős hozzátartozójukat, azok ezt kellő anyagi és erkölcsi megbecsülés mellett tudják megtenni. Elindították az otthonápolási kampányt.
A TASZ díj-at a Gyerekek Otthongondozási Díjának a bevezetése miatt érdemelték ki, melynek összege 2022-re eléri majd a minimálbér összegét is. Iskola alapításba is belekezdtek. A díj összegéből egy országos rendezvényt szerveztek később, ahol megnézték, hogy milyen Magyarországon a fogyatékos gyermekek oktatási helyzete. 2018-ban a fogyatékkal élők világnapján a főváros és annak 16 kerülete aláírt a szervezettel egy szándéknyilatkozatot, melyben az önkormányzatok azért vállaltak felelősséget, hogy az érintettek érdekeiért képviseljék.
A 2019-es SZABAD-közönségdíj nyertese Farkas Norbert volt, aki Nyíregyházán, nehéz körülmények között, telepen élő családokkal dolgozik. A fiatalember személyes érintettsége megkérdőjelezhetetlen, hiszen négy hónapos korától, 25 éves koráig állami gondozásban nevelkedett, és bár egy szegregált iskolában kezdte a tanulmányait, az egyik osztályfőnöke, felismerve képességeit segített neki abban, hogy egy normál iskolában, integratív körülmények között tanuljon; a 8. végén már ő lett az év tanulója, a középiskolából pedig már az ELTE-re került.
Hozzászólás zárolva.