Facebook hozzászólás
295

Dühös vagy? Így kezeld a helyzetet!

Amikor dühös vagy akár ordítani, toporzékolni vagy esetleg törni-zúzni van kedved? Jelentek rendezése helyett, inkább tanulj meg néhány olyan módszert, mellyel kezelheted a helyzetet.

Nagyon erős, ráadásul alapvető ember érzés a düh. És ezzel tulajdonképpen semmi baj nincs. Szakértők szerint néha kifejezetten hasznos, ha dühös vagy. Hiszen ez segít abban, hogy feldolgozd a téged ért igazságtalanságokat, csalódásokat, anélkül hogy magadban tartanád mindezt. Az viszont már rajtunk áll, hogyan kezeljük a dühünket. Elfojtjuk, vagy inkább megdolgozott formában, egy fajta „én-üzenetként kommunikáljuk az érzéseinket.

Káros mellékhatások

Azért is fontos arra törekedni hogy jól kezeljük a dühünket, mert nem csak lelki, hanem testi egészségünk is kárát láthatja. A lényünk kerek egészet alkot, így nem lehet a lelket, az érzéseket és a testet szétválasztani. Minden mindennel összefügg. És minden az agyunkból, a gondolatainkból indul ki. Az agy kémiai folyamatainak eredményeképpen jönnek létre az érzelmek, illetve a testi tünetek is. A düh így megjelenik testtartásunkban, a kémiánkban és a gondolatainkban is. Amikor például ideges vagy, akkor szinte az egész tested befeszül, vagy a gyomrod összeszorul, fáj. Hosszútávon pedig akár gyomorfekély is kialakulhat ily módon.

düh kezelése
(Fotó: Pixabay)
Kezeld a helyzetet!

Sokszor azt gondoljuk, hogy teljesen egyértelműen tudatában vagyunk annak, hogy mikor is vagyunk dühösek. Ez sajnos nem minden esetben van így. Gyakran a dühnek csak egy olyan szakaszában kapcsolunk, amikor már lehetetlen megállj parancsolni és jön a balhé. De jó tudni, hogy a sűrűsödő negatív gondolatok lassan, ám annál biztosabban jelzik, hogy bizony baj van és ideje megoldást találni tombolás helyett. Íme néhány hasznos tanács ahhoz, hogy ne szítsd a tüzet.

  1. Adj időt a felismerésre!
    Gondolatban távolítsd el magad a kialakult helyzettől. Realizáld, hogy dühös vagy és ideges lettél a történtektől. Ezután mond meg a másiknak, hogy bocs, de most nem tudsz tisztán gondolkodni, térjetek vissza erre kicsit később.
  2. Hűtsd le magad!
    Persze csak képletesen. A módszer lényege, hogy ne hozz hirtelen döntést. Amikor dühös vagy, akkor felindultnak érzed magad, ahhoz, hogy egy kicsit lecsillapodj, vegyél mély levegőket. Használhatod a jóga légzést is, ha ismered vagy lassan számolj el magadban húszig vagy ötvenig. Addig amíg kicsit le nem higgadsz.
  3. Vedd át az irányítást!
    Ha valakire ideges vagy, akkor nem feltétlenül kell őt ellenségnek tekintened. Ahelyett, hogy bosszút esküszöl magadban ellene vagy beteszed az „utálom” feliratú ládikádba inkább a szituációra koncentrálj, ne a másik személyére. Ha ez sikerül, akkor bizonyára meg tudjátok beszélni vitátok okait is.
  4. Kérj bátran segítséget!
    Ha ezek a módszerek nem segítenek és a dühöd továbbra is szabadon tombol, vagy éppen az a bajod, hogy képtelen vagy konfrontálódni, akkor beszélj róla valakinek. Olyat válassz, akiben feltétel nélkül megbízol. Ezek lehetnek a barátaid, a párod vagy akár egy szakember, pszichológus is. A kognitív viselkedésterápiával például jól kezelhető a helyzet. Persze azt tudni kell, hogy ha valaki 20 vagy 30 éve elfojtásban van, az nem fogja máról holnapra felülírni a berögzült mintát. Vagyis kitartásra és türelemre is szüksége lesz, az elhatározása mellett.
Ez is érdekelhet:

Mit csinálj, hogy újra fellélegezhess?





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…

Esküvői ajándék – Hogyan válasszuk ki a megfelelő nászajándékot?

Az esküvői ajándék kiválasztása komoly feladat lehet. Szeretné az ifjú párt valamivel megajándékozni, ami örömet…
1 / 3 461

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!