Facebook hozzászólás
258

5+1 ok, melyből kiderül, hogy a gyerekeket nem kell félteni a rossz időtől

A felnőttek és a gyermekek eltérően viszonyulnak az időjáráshoz. A szülők kinéznek az ablakon vagy belepillantanak az időjárás-jelentésbe, máris tudják, hogy mi vár rájuk odakint, ezért legszívesebben bezárkóznak rossz idő esetén a négy fal közé. A gyermekek ezzel szemben szeretnék megtapasztalni az esőt, a szelet, vagy akár a vihart is.

Amint beköszönt a rossz idő, rögtön hajlamossá válunk arra, hogy gyermekeinket még a széltől is óvjuk. Pedig ennek nem feltétlenül így kell lennie. B. Szirtes Dóra, Ösztönanyu 5+1 okot gyűjtött össze arra, miért érdemes teret engedni az időjárás felfedezése iránti vágynak.

1. Rávezetjük őket az időjárásnak megfelelő öltözködésre

A gyermekek hajlamosak ragaszkodni kedvenc ruhadarabjaikhoz, a szülők azonban ilyen esetekben rá kell vezessék őket arra, hogy amikor rossz az idő, lehet fürdőruhában menni az óvodába. Kisgyermekkorban van egy érzékeny periódus, amikor a kicsik egyszerűen nem értik, hogy miért nem öltözködhetnek úgy, ahogyan éppen szeretnének. Ezeket a pillanatokat érdemes megragadni a tapasztalatok begyűjtésére. Ugyanis ha erre rászánjuk az időt, egy életre megszabadulhatunk a „mit vegyünk fel” vitáitól. Természetesen mindezt biztonságos körülmények között, a gyermek egészségének figyelembevételével kell megtenni.
TIPP: Ha esetleg 10 fokban tüllszoknyában indulna a gyermek, bátran engedjük ki pár másodpercre az erkélyre, hogy megtapasztalja, hideg van! Várjuk meg a reakcióját, segítsük őt a megfelelő kérdésekkel (pl. mit érzel? milyen a bőröd?) és néhány másodperccel később már magától fogja mondani: „Fázom, fussunk be gyorsan!” Erre az élményre mindig visszautalhatunk, vagy mindig kiengedhetjük, hogy maga tapasztalja meg és mondja ki, hideg van. Ezzel segítjük az önállóság felé, hisz megtanulja, hogyan döntse el, mikor mit vegyen fel.

2. Elő a hőmérővel!

Az ablak mellé kívülre és belülre is érdemes helyeznünk egy-egy hőmérőt, hogy a külső és a belső hőmérsékletet mérni tudjuk, s egymás mellett látva megfigyelhessük. Ezeken ajánlott bejelölni filctollal azt, hogy hontantól számít jó időnek az hőmérséklet, honnan pedig kifejezetten hidegnek. Pl. kék 15 C-ig, 15-25 C között narancssárga, 25 C fölött piros. Ezek a vonalak viszonyítási alapot adnak a gyermeknek arra, hogy felvehet-e szoknyát harisnya nélkül vagy sem. Kell-e télikabát, esetleg elég a kardigán. Ha kiteszünk egy szélforgót, ami szélsebesen szalad körbe-körbe, tudni fogja, hogy annyira fúj a szél, hogy bizony sapkára is szüksége lesz.
TIPP: Fontos figyelembe vennünk a gyermek hőháztartását is. Van, aki rendkívül fázós, és már akkor is pulóverre van szüksége, amikor más hosszú ujjú pólót visel. Vagy épp fordítva és egy kardigán is elég neki hűvösebb időben, s ha túlöltöztetem leizzad és megbetegszik.

3. Megismerik testük jelzéseit

Gyakran tapasztaljuk, hogy a gyermek azt mondja nem fázik, közben a teste mást jelez. Ezeket az egyértelmű üzeneteket neki is meg kell ismernie. A tényleges tapasztalás segít abban is, hogy megtanulja, ha remeg, ha lila a szája, akkor a teste azt üzeni, fázik, melegíts fel!
TIPP: Ha a gyerek megázik az esőben, vagy beleesik egy tócsába ne essünk kétségbe, fogjuk fel úgy, mint egy jó tapasztalatot. Ebből tanulhat, s amire vissza tud utalni a szülő, hiszen átélték a természetes következményeket.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…

Esküvői ajándék – Hogyan válasszuk ki a megfelelő nászajándékot?

Az esküvői ajándék kiválasztása komoly feladat lehet. Szeretné az ifjú párt valamivel megajándékozni, ami örömet…
1 / 3 461

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!