Civil Negyed: a Női Egészségért Alapítvány
Nem hiszti. Nem gyengeség. Endometriózis.
Egy működő társadalomban helye van a civileknek. Sőt! Egy társadalom civilek, civil szervezetek nélkül nem is igazán működőképes. Kipótolják, kiegészítik azokat a tevékenységeket, amelyeket az állam már nem tud elvégezni. Civil Negyed rovatunkban hetente bemutatunk egy szervezetet, amely abban segít, hogy otthonosabban érezzük magunkat mindennapjainkban. Salamon Adriennel, a Női Egészségért Alapítvány megálmodójával és kuratóriumi elnökével beszélgettünk.
Együtt könnyebb! Ez a szlogenje az alapítványnak, amely az endometriózis által érintett nőknek kíván segíteni általános állapotuk javításán, illetve felhívja a közvélemény figyelmét erre a betegségre. Ha valaki felmegy a honlapjukra, azonnal megérti a szlogen üzenetét. Rengeteg hasznos tanáccsal, együttérző poszttal támogatják a nőket a betegség felismerésében és kezelésében. Salamon Adrienn saját története miatt kezdett el a témával foglalkozni, majd létrehozta az „Együtt könnyebb” Női Egészségért Alapítványt azzal a céllal, hogy segítsen sorstársain.
Egy nagyon fontos és sokáig elhanyagolt területre léptél be a női egészség területén. Amióta létrehoztad az alapítványt, felpörögtek az események és egyre több érintett nő fordul hozzátok tanácsért, támogatásért. Mindez nagy felelősséggel jár. Érzed a felelősség súlyát a válladon?
Abszolút érzem. Nagyon nagy felelősségünk van abban, hogy mikor, mit és hogyan mondunk. Az elmúlt 11 évben tulajdonképpen ezt is tanulom folyamatosan. Én már sokkal jobban benne vagyok a témában és ennek az egészségpolitikai, szakmai részében is, mint az, aki most cseppen bele. Néha nekem is vissza kell oda találnom, és úgy kell kommunikálni a dolgokat, megoldásokat, hogy azt bárki megértse.
Mesélnél egy kicsit arról, hogy mi is az az endometriózis!
Az endometriózis lényege, hogy a méhnyálkahártyához hasonló – endometrium – szövet a méhen kívülre kerül és ott ugyanúgy működik tovább. Vérzik, összenövéseket, gyulladásokat okozhat, ráterjedhet szervekre, a vesére, a hólyagra, a tüdőre, de találtak már az agyban is belőle. Változatos az előfordulása és nincs összefüggés aközött, hogy milyenek a tünetek és hányas stádiumú az endometriózis. Négy stádiuma van egyébként, a negyedik a legsúlyosabb. Simán előfordulhat, hogy valakinek semmi tünete sincs, mégis van egy negyedik stádiumú endometriózisa, ami egy bélérintettséget is jelenthet. Mondjuk egy sokadik lombik után derül ki, hogy ezért nem sikerült a nőnek a teherbeesés. A legfőbb tünet a fájdalmas menstruáció. Miközben azt halljuk a szomszédtól, a médiából, hogy nekem is fájt, meg a nagyanyámnak is fájt, ezzel együtt kell élni, minden második nő, akinek fájdalmas a menstruációja endometriózissal érintett. A női meddőséggel küzdők kb. felét érinti ez a betegség. Magyarországon 4-4 és fél év a diagnosztizálás ideje, a környező országokban ez 8 év. Mi egész jól állunk, de ebbe még nem lehet belenyugodni. Nagyon fontos, hogy minél előbb kezelést kapjanak a nők. Nekem például az első tünet megjelenésétől kezdve két év telt el a diagnózisig és akkor már egy mélyen infiltráló bélendometriózisom volt, és 7 és fél órás műtét várt rám. Ha két évvel korábban észreveszik, megúszom egy petefészekciszta műtéttel. Nem veszik ki a két petevezetékemet, nincs bélműtétem, és nem kell lombikra mennem. Elég nagy tétje van annak, hogy jó időben a megfelelő szakemberhez kerüljünk.
Hozzászólás zárolva.