Az illatanyagok nem csak az egészségünkre, de a környezetre is károsak lehetnek
Ezért felesleges öblítőt használni
Kevés olyan háztartás van ma Magyarországon, ahol a mosáshoz nem használnak öblítőt. Az a tudat él az emberekben, hogy öblítőre szükség van, mert attól lesz a ruha puha tapintású és illatos. Azt, hogy használatának káros hatása is lenne, kevesen gondolják, pedig nem véletlen, hogy az Európai Unió által kibocsátott Eco Label minősítést nem adják meg erre a termékkörre.
A mai modern mosószerek már nem rendelkeznek a mosóporok azon kellemetlen tulajdonságával, hogy a tiszta vízzel történő öblítés után is bennük maradnának olyan maradványok a ruhában, melyek érdessé és elektrosztatikussá tennék a szövetet. Vagyis nem feltétlenül szükséges mosáshoz öblítőt használni.
„Az öblítők egyetlen funkciója az illatosítás maradt, amire csakis azért van szükség, mert a jelenlegi mosószerek többsége LAS, SAS és LES összetevőkkel készül. Ezek szintetikus eredetűek és mélyre hatolnak a szövetben, ugyanakkor érintkezéskor a bőrünkben is. Ráadásul a testszagot nem távolítják el” – tudtuk meg Nagy Antaltól, a Brilliance Tisztítószer Gyártó Kft. ügyvezető igazgatójától.
Nem csak nem használ, de árt is
Az öblítő alkalmazása egy ördögi kör, mivel alapanyagának víztaszító hatása van, ami, ha bekerül a szövetbe, a mosószer sem tudja eltávolítani. A ruha kellemetlen szagú lesz, amit csak még több öblítő felhasználásával lehet elnyomni.
Környezet- és fogyasztóvédő szervezetek szerint az öblítőket azért nem szabad ökocímkével ellátni, mert minden összetevőjük aggodalomra ad okot, ráadásul nem javítják a mosás folyamatát. Továbbá az öblítő biológiailag nehezen lebontható összetevőkből áll, így mérgező hatással van a vízi élőlényekre is. Használatuk eredményeként a fogyasztók olyan vegyi anyagoknak vannak kitéve, amelyek benne maradnak a textíliában, és a bőrrel érintkezve allergiát okozhatnak. Emellett további egészségügyi kockázatot jelenthetnek, úgymint asztma, szaporítószervi károsodás, illetve az öblítőkben található tartósítószerek is veszélyesek lehetnek. Ezek szintén erős allergiás reakciókat válthatnak ki. Ezen mérgek némelyike nagyon nehezen ürül ki a szervezetből, felhalmozódik benne.
„Bár a jogszabályi előírásoknak eleget téve számos információt tartalmaznak a termékek címkéi, de egy hétköznapi ember mindezektől nem lesz sokkal tájékozottabb, az egyetlen értelmezhető üzenet, az illat, ami alapján választ a vevő” – mutatott rá a szakember.
Ne dőljünk be a finom illatnak!
Számos illat alapanyagot betiltottak már, de még mindig használatban van több ezer olyan, amiről nem tudják, milyen hatásai vannak ránk és az egészségünkre. A legtöbb esetben még a gyártó sincs tisztában azzal, mi alkotja az általa használt illatanyagot. Hiszen illatháztól vásárolja azt, ahol nem teszik publikussá teljeskörűen az összetételre vonatkozó információkat.
Hozzászólás zárolva.