Ezt jelentik az adventi gyertyák színei
A hétvégén már meg kell gyújtani az adventi koszorú első gyertyáját. De kinek köszönhetjük ezt a hagyományt és mit jelentenek az egyes gyertyák és a hivatalos adventi koszorú gyertyáinak színei? Olvasd el az advent történetét, és négy gyertya különleges meséjét!
Honnan származik, és milyen szimbolikát közvetít az adventi koszorú? Kinek köszönhetjük ezt a hagyományt és mit jelentenek az egyes gyertyák és a hivatalos adventi koszorú gyertyáinak színei? Olvass tovább és megtudhatod!
A legtöbb családban legyen az vallásos, vagy nem vallásos hagyomány meggyújtani a karácsonyt megelőző időszakban az adventi koszorú egy-egy gyertyáját. Az advent egyébként kapcsolódik a kereszténységhez, hiszen a világ egyik különösen fontos ünnepe: a karácsonyi ünnepkör kezdete az advent.
A Gergely-naptár szerint december 25-ét megelőző negyedik vasárnappal – más definíció szerint a Szent András napjához (november 30-hoz) legközelebb eső vasárnappal – kezdődik, és karácsonyig tart.
Mikor van idén advent első vasárnapja?
2021-ban november 28-ra esik advent első vasárnapja. Ezen a napon keresztény és nem keresztyén családok millióinak ünnepi asztalán gyújtják meg az első adventi gyertyát, ami azok számától és színétől függetlenül egyaránt meghitté teszi ezt a szép ünnepet. Az advent szó jelentése az „eljövetel”. A latin „adventus Domini” kifejezésből származik, ami annyit tesz: „az Úr eljövetele”. A karácsonyt megelőző várakozás az eljövetelben éri el jutalmát. Régebben egyes vidékeken „kisböjtnek” nevezték ezt az időszakot.
Mikor állították az első adventi koszorút?
Az adventi koszorú ősét 1839-ben készítette Johann H. Wichern németalföldi evangélikus lelkész: egy örökzölddel díszített szekérkeréken 24 gyertyát helyezett el, melyek közül minden nap eggyel többet gyújtott meg karácsonyig. Ma az adventi koszorú általában fenyőágból készített kör alakú koszorú, melyet négy gyertyával díszítenek. A gyertyákat vasárnaponként (vagy előző este) gyújtják meg, minden alkalommal eggyel többet. A világító gyertyák számának növekedése szimbolizálja a növekvő fényt, amelyet Isten Jézusban a várakozóknak ad karácsonykor. Wichern lelkész hagyományából eredeztetik az adventi naptárat, ami 24 kis ablakot rejt Szentestéig, és a gyerekeknek készítik.
Mit jelentenek a gyertyák színei?
Az igazi advent koszorún az adventi gyertyák színei eltérőek lehetnek. A katolikusok a protestáns hagyományoktól eltérően lila gyertyákat állítanak az adventi koszorúra – egy kivételével. A harmadik, azaz az örömvasárnap gyertyájának színe ugyanis a koszorún is rózsaszín. A lila a bűnbánat és a megtérés színe, a rózsaszín pedig a közelgő ünnepet jelképezi. A négy gyertya négy fogalmat is szimbolizál: hit, remény, szeretet és öröm. A római katolikus szimbolika szerint ugyanakkor négy meghatározott személyre utal. A három lila gyertya Ádám és Éva (hit), a zsidó nép (remény) és Keresztelő Szent János (szeretet), illetve a rózsaszín gyertya Szűz Mária (öröm) szimbóluma.
Olvasd el ezt a szépséges történetet a gyertyák szimbolikájáról:
Egyszer volt, hol nem volt, volt egyszer négy gyertya.
Annyira nagy volt körülöttük a csend, hogy tisztán lehetett hallani amint beszélgetnek.
Azt mondta az első:
Én vagyok a BÉKE. De az emberek nem képesek életben tartani. Azt hiszem el fogok aludni.
Néhány pillanat múlva már csak egy füstölgő kanóc emlékeztetett a hajdanán fényesen tündöklő lángra.
Azt mondta a második:
– Én vagyok a HIT. Sajnos az emberek fölöslegesnek tartanak, nincs értelme tovább égnem…
A következő pillanatban egy enyhe fuvallat kioltotta a lángot.
Szomorúan így szólt a harmadik gyertya:
– Én a SZERETET vagyok! Nincs már erőm tovább égni. Az emberek nem törődnek velem, semmibe veszik, hogy milyen nagy szükségük van rám…
Ezzel ki is aludt.
Hirtelen belépett egy gyerek és mikor meglátta a három kialudt gyertyát felkiáltott:
– De hiszen nektek égnetek kéne MINDÖRÖKKÉ!!!
Elkeseredésében sírva fakadt.
Ekkor megszólalt a negyedik gyertya:
– Ne félj amíg nekem van lángom meg tudjuk gyújtani a többi gyertyát.
Én vagyok a REMÉNY!!!
A gyermek szeme felragyogott! Megragadta a még égő gyertyát és lángjával ÉLETRE keltette vele a többit.
(A négy gyertya mese szerzője: Veress Andrea Hajnalka)
Ezt is olvasd el:
- Ma van Hálaadás napja, te miért vagy hálás?
- Mikulásvirág kisokos: így gondozd, hogy az ünnep után is szép legyen
Hozzászólás zárolva.