Megszüntethetik a Pokol kapuja néven ismert krátert
Véget vethetnek Türkmenisztán egyik turisztikai látványosságának.
Türkmenisztán elnöke elrendelte, hogy el kell oltani az ország egyik legnagyobb látványosságának számító tüzet, amely mindenki a Pokol kapuja néven ismert.
Mi is az a Pokol kapuja?
Derweze környéke földgázban gazdag. Egy 1971-es fúrás során szovjet geológusok egy földgázzal teli barlangot tártak fel. A fúrótorony alatt beomlott a föld, és a helyén egy körülbelül 70 méter átmérőjű és 20 méter körüli mély kráter maradt. A mérgező gázkibocsátás megelőzése érdekében a geológusok úgy döntöttek, hogy a földgázt meggyújtják, remélve, hogy a tűz égése során néhány napon belül elemészti a barlangban található összes földgázt, majd kialszik. A földgáz azonban még mindig ég, immár 51 éve folyamatosan, így a helyiek elnevezték a barlang maradványát „a Pokol kapujának”.
A földgáz elégetése biztonságosabb és környezetbarátabb, mint a szabadon engedése (leszámítva a befogását), ugyanis a földgáz fő alkotó eleme a metán, erősen üvegházhatású gáz. A metán globális felmelegedési potenciálja nagyon magas; 72 (20 évre átlagolva), illetve 25 (100 évre átlagolva).
2010 áprilisában az ország elnöke, Gurbanguly Berdimuhamedow meglátogatta a helyszínt, és azt nyilatkozta, hogy Türkmenisztán földgázkitermelésének megháromszorozását tervezi az elkövetkező 20 évben. Elrendelte a lyuk betemetését, illetve utasította a helyi hatóságokat, hogy tegyenek lépéseket annak érdekében, hogy a környező földgáz-lelőhelyek fejlődésére gyakorolt hatása csökkenjen. Ennek ellentmond, hogy a hely népszerű turistacélpont napjainkban is, és nincs nyoma a tűz kioltására vagy betemetésére utaló tevékenységnek.
A krátertől nem messze még két további kráter is található, amelyek hasonló módon keletkeztek, azonban az ezeket kitöltő gáz nyomása jóval alacsonyabb. Ezek egyikét szürke sár tölti ki, míg a másikban egy apró tó foglal helyet
Gurbanguly Berdymukhamedov türkmén elnöknek azonban a „Pokol kapuja” névre keresztelt bizarr látványosság régóta szúrja a szemét, már 2010-ben is megemlítette, hogy meg kéne szabadulni a krátertől, most pedig ismét utasításba adta kormányának a probléma megoldását, arra hivatkozva, hogy a tűz amellett, hogy káros, a gázszállításban felhasználható forrásokat pazarol el. – írja a Turizmusonline.
Forrás: Turizmusonline
Ezt is olvasd el:
- Három év után újra kinyitották Thaiföld paradicsomi helyszínét
- Olaszország zárlatot vezet be a koronavírus ellen nem beoltottak számára
Hozzászólás zárolva.