Hogyan tanítsuk meg a gyereket biciklizni?
Minden szülőnek az az álma, hogy minél több dolgot megtanítson a gyermekének. A kerékpározás is egy olyan „tudás”, amelyet mindenképpen szeretnénk átadni a gyermekünknek. De hogyan is vágjunk bele a tanításba? Hogyan tanítsuk meg a gyereket biciklizni?
Miért is hasznos a kerékpározás?
A biciklizés is egy olyan készség a gyermek számára, amely nem csak a testi fejlődését szolgálja, nem csak a megfelelő mozgásfejlődést biztosítja, de mérhetetlen nagy szabadságot is nyújt számára. Nem beszélve arról, hogy ez lehet az egyik olyan lépés, hogy a gyermek megszeresse a mozgást, a sportos tevékenységeket. Ha már a gyermek stabilan és biztonságosan tud kerékpározni, akkor az egész család számára is egy nagyszerű szabadidős tevékenység lehet a családi kerékpározás. Ehhez azonban nekünk is jól felszerelt, biztonságos kerékpárok kellenek majd.
Mire készüljünk fel, ha a gyermeket biciklizni tanítjuk?
Első mindenképpen a biztonság, hiszen miközben kerékpározni tanítjuk a gyermekünket, történhetnek kisebb balesetek, elesések, így a sisak és a megfelelő kerékpáros védőfelszerelés beszerzése elemi lehet. Nem biztos, hogy a gyermek el fog esni, de minden szülőnek egyfajta nyugalmat ad, ha tudja, hogy mindent megtett a gyermek biztonsága érdekében. A sisak, a könyök – és a térdvédő pedig nem csak az elesések ellen védenek, hanem mi, szülők is sokkal nyugodtabbak leszünk majd. Az első lépések, pontosabban az első pedálozások félelmet is kelthetnek a gyermekben, ami csak fokozódhat benne, ha sok ember előtt kell a kerékpározás készségeit elsajátítania. Ezért mindenképpen nyílt, biztonságos terepet válasszunk a gyakorláshoz, egy olyan helyet, ahol nem érzi majd magát frusztráltnak és ahol csak kevés ember lézeng, vagy egyáltalán nincsenek ott emberek.
Az egyik legbiztonságosabb módja, hogy megtanítsuk a gyermeket biciklizni, ha ezt egy pedál nélküli biciklin tesszük. Ha már megvettük a gyermeknek a biciklit, akkor első lépésként szereljük le mindkét pedált, hiszen először is az egyensúlyérzékét fejlesztjük. Pedálok nélkül, a gyermek le tudja tenni a lábait a talajra és így tudja saját magát lökni a kerékpáron. Majd amikor egyre stabilabban közlekedik a pedálok nélküli járművön, akkor először csak az egyik pedált szereljük fel, hogy megszokja a gyermek az új helyzetet, aztán visszaszerelhetjük a másik pedált is.
Ha még nem vettünk kerékpárt a gyermeknek, akkor a futóbicikli is jó megoldás lehet, hiszen ezek a biciklik nem rendelkeznek pedállal. A futóbiciklit, tanulóbiciklinek is szoktak nevezni. Ezek a biciklik segítenek a gyermek egyensúlyérzékének fejlesztésében, nem mellesleg a gyermek sokkal hamarabb meg tanul majd biciklizni a normál gyermekbiciklin. Egy ilyen sporteszköz a gyermek mozgáskoordinációját is javítja.
A futóbicikli használata nagyon egyszerű. Sokkal könnyebb használni, mint a hagyományos, pedálos kerékpárt és mivel nagyon stabil is, növeli a gyermek biztonságérzetét, amivel a szorongása is oldódik.
Amikor futóbiciklit választunk, mindig vegyük figyelembe a gyermek életkorát és ennek megfelelően válasszunk a különféle méretű kerékpárok között, hiszen nagyon lényeges, hogy a gyermeknek – mivel a lábaival löki majd magát – kényelmesen leérjen mindkét lába a talajra. Válasszunk olyan biciklit, ami strapabíró, és amelynek nem csak a kormánya, hanem a nyerge is állítható. A bicikli súlya is kulcsfontosságú, hiszen, ha a gyermek megunja a kerékpározást, lehet, hogy nekünk kell majd azt cipelni.
Hozzászólás zárolva.