Tudtad, hogy a sör gyógyít?
Bármennyire is szívesen mondanánk mást, Magyarországon sajnos nincs kialakult sörfogyasztási kultúra. Ennek egyik fő oka, hogy nálunk a francia gasztronómiai alapok dominálnak, azaz a magyar ember az ételhez általában bort fogyaszt.
Így aztán hazánkban a sört nem valamihez isszák, hanem épp ellenkezőleg: a sörhöz ropogtatnak különböző sós falatokat, kiemelendő ezzel az ital ízárnyalatait.
Ez persze nem jelenti azt, hogy a magyar éttermek kínálatából ki kellene radírozni a söröket. Sőt: ellenkezőleg! A szakemberek felelőssége, hogy a lassan változó étkezési szokások megfelelő irányba terelésével rávilágítsanak a sör áldásos hatásaira. Kevesen tudják például, hogy összetételét tekintve állja a versenyt a tejjel – ami ugye csaknem 100 százalékos táplálék. A sörben ugyan nincs fehérje és zsír, ám nyomelem tartalma igen jelentős, ha pedig a vitaminokat nézzük, a teljes B-vitamin skála megtalálható benne B1-től egészen B14-ig. Nézzük, csak "mit tudnak" ezek – természetesen a teljesség igénye nélkül: a B1 köztudottan idegerősítő hatású, a B5 és a B6 az izomszövet képzésében, illetve regenerálásában játszik nagy szerepet, a B12 az enzimes folyamatokban nélkülözhetetlen… Mindeme vitaminok persze önmagukban nem pótolják a napi szükségletet, ám ha egy felnőtt csak sörből jut hozzá a szervezete számára nélkülözhetetlen anyagokhoz, az már cseppet sem megnyugtató.
Apropó nyugtatás. A sörben lévő komlógyanta kiváló idegnyugtató, s cink- és szeléntartalmát tekintve is határozottan gazdagnak nevezhető a habzó nedű.
A sör alkoholtartalma viszonylag alacsony, ám ez a 4-5 százalékos mennyiség nagy szerepet játszik a szervezet anyagcseréjében, mivel elősegíti az emésztést. (Nemrégiben japán kutatók kimutatták, hogy egy egészséges embernek kifejezetten szükséges naponta bizonyos mennyiségű alkohol egyenletes elfogyasztása – főleg étkezés közben, illetve után. Ez a kívánatos mérték sörben mérve kb. 8-9 deciliter, ennyi alkohol ugyanis tágítja a szív- és bélereket, valamint nem utolsósorban kiváló zsíroldó hatású.)
A söröknek tehát igenis helyük van a gasztronómiai élvezetek listáján – a kérdés már csak az, hogy milyen ételhez milyen sör illik? Hiszen ahány sör, annyiféle ízvilág, ezért nem mindegy, hogy a különböző típusú fogásokhoz melyik fajtát töltjük ki (akárcsak a boroknál).
Hozzászólás zárolva.