Egy fantasztikus klímairoda
A Klímairoda megalkotóinak célja az volt, hogy elősegítsék a magyar társadalom és gazdaság karbontudatos – vagyis a szén-dioxid-kibocsátás minimalizálására törekvő – működését, és olyan életvitelre buzdítsanak, amelynek a ma szokásosnál alacsonyabb az energia- és anyagfelhasználása.
A gödöllői egyetemen létrejött mintairoda egyik célja, hogy példát mutasson az új anyagok és technológiák felhasználásában a vállalati szféra döntéshozóinak.
Ebben az irodában környezeti szempontból a legjobb, vagyis a legmérsékeltebb szén-dioxid-kibocsátású anyagok és technológiák vannak jelen, s kialakításával, működésével valamint a klímabarát napi rutinnal is példát mutat. Lukács Ákos, a Klímairoda projekt mozgatórugója, a Szent István Egyetem nappali doktoranduszhallgatója úgy véli, megfelelő döntésekkel akár az 50-75 százalékos spórolás sem utópia. Ehhez szükséges a belső terek környezettudatos kialakítása, a burkolatok, a nyílászárók és a bútorok anyagának megfelelő kiválasztása, valamint az, hogy a munkához elengedhetetlen telekommunikációs és informatikai berendezések a piacon elérhető legalacsonyabb energiafelhasználásúak és szén-dioxid-kibocsátásúak legyenek. További fontos cél az iroda karbonsemleges működtetése.
Kialakítás és bútorzat
Egy irodát úgy alakíthatunk zölddé, ha minden egyes elemét megvizsgáljuk, és környezetkímélő megoldásra cseréljük. A Szent István Egyetem gödöllői kampuszán most ez történt.
A helyiséget környezetkímélő festékekkel festették, újra feldolgozott üveg- és műanyagtörmelék felhasználásával készült anyaggal szigetelték, s az energiahatékonyság miatt kicseréltek egyes nyílászárókat. Az ablakok sok természetes napfényt engednek be, ezenfelül a szükséges világítást energiatakarékos izzók adják. Az iroda tetején elhelyezett szélkerekek és napkollektoros rendszerek bemutatják és testközelbe hozzák a hallgatóknak a legújabb elérhető technológiákat, nem utolsósorban pedig energiát táplálnak be az iroda működésébe. Az iroda bútorzata is ökotudatos: alacsony energiafelhasználással, másodnyersanyagból készített polcokból, asztalokból és székekből áll.
Míg az átlagos munkahelyek legnagyobb energiafogyasztói a számítógépek, a klímairodában a hagyományos PC-k helyett környezetbarát notebookokon lehet dolgozni. Ezekben automatizált az energiatakarékos szabályozás, emellett az iroda projektmunkájának végrehajtásához szükséges, a piacon elérhető leghatékonyabb szoftverekkel is felszereltek.
– Egy hagyományos számítógép monitorral együtt jelentős áramfogyasztó. Az innovatív technológiák használatával ez a töredékére csökkenthető – magyarázza Lukács Ákos.
Az irodában lehetőség szerint papírhulladék nem keletkezik majd, sőt a diákok behozhatják a fel nem használt papír- és egyéb hulladékaikat, amelyeket önmaguk tudnak újraalakítani.
Hozzászólás zárolva.