Facebook hozzászólás
523

Tudj meg többet a kamilláról!

Igazi kincs, mégsem ritkaság, hiszen az ország minden táján megtalálható. Gyengéd és hatásos, külsőleg és belsőleg is alkalmazható – ez a kamillavirág. Egyik legismertebb gyógynövényünk most virágzik, és ez igazán megfelelő apropó ahhoz, hogy még többet megtudjunk róla!

Gyógyászati célra a nemesített fajtákat használják – Kép: MTI/Komka Péter

Az egészség és szépség gondozójaként is meghatározhatjuk a jellegzetes illatú kamillát. Vadon termő virágát begyűjtik, de termesztett változata is létezik. Nemesítése nálunk jó fél évszázada kezdődött, gyógyászati célokra a nemesített fajtákat használják.

A kamilla többféle hatóanyagot is tartalmazó kék színű illóolaját a kozmetikai ipar nagy mennyiségben használja alapanyagként, s miután sebgyógyító, gyulladáscsökkentő hatású, elsősorban kézkrémekhez, popsikenőcsökhöz, ekcéma elleni készítményekhez ajánlják. Otthon az illóolaj borogatáshoz, bedörzsöléshez, fürdőbe is használható, a kamillafőzet pedig nagyon jó arc- és hajápoláshoz. Nyugtatja a bőrt, hetenkénti kamillafőzetes arclemosással a bőrünk frissé és üdévé válik. A kamillás mosástól a haj fényes lesz, de szőkítő hatásáról se feledkezzünk meg!

Illóolaja kék színű – Kép: MTI

Az orvosi székfű néven is ismert kamilla virága frissen és szárítva is jó, külsőleg és belsőleg egyaránt használható. Teája gyulladáscsökkentő és fertőtlenítő hatása révén tisztítja a légutakat, ezenkívül – mivel görcsoldó is – gyomor-, bél-, hólyag- és epezavarok esetére is javallott. A leforrázott virág gőzét inhalálva pedig csökkenthető a köhögés, emellett a kamillás pára tisztítja a légutakat, és fertőtlenít. A főzet sebkezelésre is kiváló, öblögetve pedig kezelhető vele a fogíny-, a száj- és a torokgyulladás. Régebben szembetegségekre gyulladáscsökkentő borogatásként és lemosószerként is használták, de mivel allergiát okozhat, ezért ma már ellenjavallt ez a fajta alkalmazása.

A kamilla nem csak a bőrre hat nyugtatólag, kevésbé ismert, hogy relaxáló hatása is van: illóolajként és teának elkészítve egyaránt hatásos álmatlanság, depresszió és fejfájás ellen.

Emésztést serkentő gyógynövények. Nézd meg!
Ha megterheljük a gyomrunkat, bélrendszerünket, s emellett még keveset is mozgunk, rostszegényen táplálkozunk, és állandóan stresszelünk, akkor szinte biztos, hogy állandó emésztési problémáink lesznek. Ezek orvoslására ajánlunk most egyszerű, természetes módszereket és növényeket!


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!