Facebook hozzászólás
261

Hogyan élik meg a gyerekek a kórházi tartózkodást?

Minden gyerek számára nehéz a kórházi tartózkodás, legyen bármilyen korú is. Az otthontól és a barátoktól való távollét, az idegen hely és helyzet, a vizsgálatok, a szokásos napi rutin megváltozása mind-mind frusztrációt okoznak számukra.

Hogyan élik meg a kórházi tartózkodást a különböző életkorú gyerekek, mi okozza számukra a fő problémákat? A K&H gyógyvarázs összegyűjtötte ezeket. A pénzintézet kommunikációs ügyvezető igazgatója, Horváth Magyary Nóra hangsúlyozta: „A kórházban töltött idő mind a gyermek, mind a szülő számára nehéz.  Nem árt azonban, ha a szülő tudja, és végiggondolja, hogy gyermeke mit él át, mik lehetnek a fő félelmei, és ennek tudatában próbál neki segíteni a nehézségek leküzdésében.”

Megterhelő a kórház a kicsiknek – Kép: Pixabay

Azt, hogy a gyermek hogyan éli meg a kórházi tartózkodást, természetesen több dolog is befolyásolja. Az első mindjárt az, hogy tervezett beavatkozásról van-e szó, vagy egy esetleges baleset miatt hirtelen kerül be a kórházba. A gyerek alaptermészete szintén fontos tényező. A könnyen alkalmazkodó gyerek számára egyszerűbb a kórházi lét és az azzal járó kellemetlenségek elviselése, míg a rutinjaihoz jobban ragaszkodó, akaratos gyereket jobban megviseli az új helyzet. Mindezek ellenére van néhány általános tényező, amelyekre a www.aboutkidshealth.ca szerint a különböző életkorokban érdemes figyelni.

1 éves kor alatt
● Az egészen picik számára a biztonság a legfőbb dolog. Ők még nem tudják, hol vannak, számukra a lényeg, hogy a biztonságot jelentő személyek – anya és apa – ott legyenek velük, kialakuljon a bensőséges, meghitt szülő–gyerek kapcsolat.
● A kicsit nagyobbacskák számára gondot okozhat, hogy esetleg nem tudnak szabadon kúszni, mászni.

1 és 2 éves kor között
● A már mozgékony, saját korlátaikat épp felfedező gyermekek általában nehezen viselik a bezártságot, helyhez kötöttséget.
● Nem értik, miért kell kórházban lenniük, általában zavarja őket a megszokott napi rutin hiánya.
● A szülőktől való távollétet igen rosszul élik meg.
● Az idegen helyzet és az idegen emberek jelenléte komoly félelmet okoz számukra.

Ne füstöld életveszélybe a gyerekedet!
Fújja az apa, és gyakran az anya is. A gyerek pedig szívja a dohányfüstöt.Pedig a passzív dohányzás maradandó károkat okozhat a gyerekek artériáiban.

2 és 6 éves kor között
● Az otthontól való távollét, a napi rutin hiánya komoly stresszforrás lehet számukra.
● Testüket már ismerik, de ismereteik korlátozottak, ezért nem értik a helyzetet.
● Félnek a fájdalomtól és a különböző vizsgálatoktól.
● Legtöbbször azt hiszik, valami rosszat tettek, és büntetésből vannak kórházban.

6 és 12 éves kor között
● A gyerekeket zavarja az otthon, az iskola és a barátok hiánya.
● Már értik, hogy miért vannak kórházban, de a helyzettel nem mindig tudnak megbékélni.
● Félnek a vizsgálatoktól, a fájdalomtól.

Félnek a fájdalomtól is – Kép: sxc

12 év felett
● Az otthon és a barátok hiánya zavarja őket leginkább.
● Számukra az intim szférájuk nagyon fontos, így zavarja őket ennek hiánya.
● Testükhöz való viszonyuk indiferens, nem szívesen beszélnek panaszaikról, fájdalmaikról sem.
● Tisztában vannak betegségükkel és annak esetleges hosszú távú hatásaival, amely újabb súlyként nehezedhet rájuk.

A szülő – természetesen a gyerek életkorának megfelelően – tehet azért, hogy a szorongások, frusztrációk szűnjenek.
● Lehetőség szerint próbálja meg felkészíteni a gyereket a kórházi tartózkodásra.
● Igyekezzen minél több időt tölteni a gyerekkel!
● Ne felejtse el, hogy ő mutat példát. Természetes, hogy feszült, és aggódik, de ne ragassza át aggodalmát a gyermekére!
● Beszélgessen minél többet a gyermekkel! Az őszinte válaszokkal csökkenthető a bizonytalanság és ezzel a gyermek félelme!
● Vigye be a kicsi kedvenc tárgyait, játékait, mesekönyveit a kórházba, ezzel csökkenthető az otthon hiánya, kellemesebbé tehető a rideg kórházi környezet!
● A kórházi lét monotonitásának ellensúlyozására próbáljon bevonni más családtagokat is a gyerek felügyeletébe. Időnként vigye el hozzá a legjobb barátait látogatóba.
● Játékokkal, mesékkel, mondókákkal próbálja meg elterelni a gyerek figyelmét.

Hogyan óvjuk meg a babákat a betegségektől?
Melegszik az idő, jön a tavasz, és vele együtt a bacilusok. Milyen vitamint adjak a picinek, hogy erősítsem a betegségekkel szemben? – kérdezi ilyenkor az aggódó szülő. Nem a vitaminokon múlik minden – derül ki a szakértő véleményéből.

A K&H gyógyvarázs mesedoktorai mesemondással igyekeznek hozzájárulni a kórházban fekvő gyerekek lelki gyógyulásához. „A mesemondásért, a látogatásért mind a szülők, mind a gyerekek hálásak. Az előbbiek örülnek, hogy néhány percre felállhatnak az ágy mellől, az utóbbiak pedig élvezik a látogató jelenlétét, hagyja magukat elvezetni a mesék világába, és jó esetben ők is megosztják a meseolvasóval saját kedvenc történeteiket” – mondja Horváth Magyary Nóra. A mesedoktorok tolmácsolásában több mint 5000 mese hangzott el tavaly augusztus óta a kórházakban.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!