Facebook hozzászólás
442

Nyaralás alatt sem kell egészségtelenül ennie a gyereknek

A gyerekek sült krumplit, rántott dinó falatokat, halrudacskát, bolognait és pizzát esznek legtöbbször otthon is, nyaraláskor pedig főleg. Hogy tudunk ezen kis mértékben javítani?

A szállodák éttermei pedig ehhez az igényhez igazodnak, mivel ők abban érdekeltek, hogy az átlag család napi rutinja ilyen szempontból ne boruljon fel. Korábban több KidsOasis által minősített családbarát szálláshelyen kísérleteztek már egészségesebb gyerekételekkel, azonban azt tapasztalták, hogy a gyerkőcöknek nem tetszenek az ilyen menük, ezért visszatértek a jól bevált ételekhez. A szülő nem pont üdüléskor szeretné az egészséges táplálkozás felé irányítani a gyereket, mivel a családi vakáció a kényeztetésről szól a szülők számára is. Ha a gyerekek többsége az ilyen ételeket szereti és eszi otthon, akkor a szálláshelyen sem fog egészségesebben étkezni.

A szálláshelyek tehát akkor fognak egészségesebb ételeket kínálni a kis vendégeiknek, ha a családok részéről is megjelenik az igény.

Az egészséges táplálkozás pedig fontos, mert szinten tartja a gyermek energiáját, élesíti az elméjüket, sőt még a hangulatukra is kihat. A reklámok és az egyéb külső hatások, amik az egészségtelen ételeket helyezik előtérbe szinte ellehetetlenítik a gyerek egészséges táplálását, van azonban néhány lépés, amivel becsempészhetjük az egészséges ételeket anélkül, hogy az étkezések háborúba torkollnának.

A gyerekeknél az utánzási hajlam nagyon erős, ezért fontos, hogy mi szülők példaként szolgáljunk a gyerekek számára.

Néhány tipp:

Rendszeres családi étkezések: A tudat, hogy a vacsora nagyjából ugyanabban az időben van minden este és, hogy az egész család együtt ül az asztalnál serkenti az étvágyat. A reggeli a másik olyan étkezés, ahol mindig együtt lehet a család, főként mivel azok a gyereket, akik reggeliznek otthon jobban teljesítenek az iskolában.

Főzzünk többet otthon: Az otthon készített ételek egészségesebbek és jó példát állítanak a gyerekek elé. Az éttermi étkezéseket tartogassuk inkább ünnepnapokra.

Vonjuk be a gyerkőcöket: A gyerekek élvezik, ha segíthetnek a felnőtteknek az élelmiszer-vásárlásban, az uzsonna doboz bepakolásában, és a vacsora készítésében. Ez arra is lehetőséget ad, hogy megtanítsuk a gyerekeknek az egyes ételek tápanyag értékét.

Egészséges nassokat az üres kalóriák helyett: Mindig legyen otthon sok gyümölcs, zöldség, teljes kiőrlésű nasi és egészséges italok (víz, natúr gyümölcslé). Ha ezek kerülnek előtérbe hozzászoknak és ezekért nyúlnak, nem a sütikért, chipszekért és szénsavas üdítőkért.

Étel adag: Ne erőszakoskodjunk a gyerekkel, hogy egyen meg mindent, és soha ne használjuk az ételt büntetésre vagy „megvesztegetésre”.

Vegyük rá a gyereket, hogy többféle ételt is megegyen: 

Csak akkor kínáljuk meg új étellel, amikor nagyon éhes és kipihent a gyerek

Egyszerre csak egyféle új ételt adjunk neki

Élményként, játékként szolgáljuk fel az ételt vagy vágjuk játékos alakzatokra

Kedvenc ételekkel együtt tálaljuk az új ételt

Együnk együtt a gyerekkel az új ételből, mert a gyerek szeret utánozni

Vegyük rá, hogy segítsen előkészíteni az ételt

Ne igyon sokat evés előtt, mert a gyomra folyadékkal lesz tele

Szorítsuk le a nassolást napi két alkalomra

Tegyük szórakoztatóvá az étkezéseket:

Egy teli tál teljes kiőrlésű gabona tetejére tegyünk egy mosolygós arcot: banán szeleteket szemként, mazsolát orrként, barack vagy alma szeletet szájként.

Alkossunk egy étel képösszeállítást: A brokkoli legyen a fa, a répa és zeller legyenek a virágok, a karfiol a felhők, és a sütőtök a nap. Ezután együk meg a mesterművet.

Menjünk el vásárolni a gyerekekkel, mutassuk meg nekik a különböző zöldségeket, gyümölcsöket, és engedjük, hogy válasszanak olyat, amit még nem próbáltak.

Próbáljuk ki a házilag aprított gyümölcspépeket uzsonnára.

A gyerekek imádják a „gumimacis tortát” ezt kihasználva csináljunk eper vagy málna pudingot friss gyümölcsből és pudingporból, tegyünk egész málna- vagy eperszemeket és piros zselatint a tetejére, még cukor sem kell bele, de a gyerek mégis önként és dalolva megeszi majd.

A levesbe, pörköltbe, szószokba rakjunk több zöldséget.

A friss, mosott gyümölcsök legyenek elérhető helyen: alma, körte, banán, szőlő, füge, sárgarépa, zeller szár.



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!