„Elszakítják őket anyjuktól, és ketrecbe zárják őket…!”
Az Afrikai elefántokat a kipusztulás veszélye fenyegeti. A történelmi időkben még Közel-Kelettől Jáváig megtalálható volt, ma már csak Elő- és Hátsó-Indiában él. Jelenleg 28.000-42.000 közöttire becsülik a számát. Az indiai elefántot már évezredek óta munkára fogják.
Thaiföldön az elefántokat évszázadokon át a kultikus állatoknak kijáró tisztelet övezte. A thai kultúrában a szerencsét jelképezik, jeles alkalmakkor templomi áldozatokat szentelnek nekik. E nemes hagyományokhoz képest megrendítő kép tárul elénk, ha megismerjük az ázsiai elefántok helyzetét. A háziasított elefántok, ugyanis brutális kegyetlenséggel megfélemlített profittermelő eszközökké váltak.
A világ minden tájáról özönlő turisták örömmel fizetnek be egy látványos elefánt-showra, vagy túrára. Az elefánt zenél, táncol, bókol közönségének, ám minderre úgy idomítják, hogy 3 éves kora táján durván elszakítják anyjától, ketrecben tartják, verik, az alvás, az étel, az ivóvíz megvonásával törik meg az akaratát. Az ország belsejében teherhordásra használt állatok sorsa még ennél is kiszolgáltatottabb.
Száz évvel ezelőtt még 100 ezer elefánt élt Thaifölön. Ma számuk alig haladja meg az ötezret. Sajátos módon a vadelefántok védettek, a szelídítettekre viszont többnyire a fentiekben vázolt szörnyű sors vár.
Azonban február 1-től Magyarországon Ruam mua! Fogjunk össze az elefántokért! címmel látható egy különleges – az elefántok megmentéséért harcoló – nemzetközi vándorkiállítás az Újpesti MEO Galériában. Aki teheti, menjen el a kiállításra, mert rendkívül szomorú, és döbbenetes!
Hozzászólás zárolva.