Homoszexualitás, szodómia és nyuszik
Azzal a szándékkal ültem le írni, hogy összegyűjtöm a szerintem legjobb, művészekről szóló filmeket. Aztán ahogy végiggondoltam, kiderült, hogy ez lehetetlen feladat, úgyhogy először is az írókra, költőkre koncentrálnék.
Természetesen a teljesség igénye nélkül, hiszen rengeteg mozi készült híres tollforgatók életéről, műveiről, szenvedéseiről. Az alábbi nyolc az utóbbi évek termése, van közte Oscar-díjas, zseniális, izgalmas, romantikus, és olyan is, amin elaludtam. Persze ez nem jelent semmit.
A bal lábam (1989)
Christy Brown azonos című könyve alapján készült a film, amiben a főszerepet Daniel Day Lewis játssza. Christy egy béna fiú, aki egyetlen testrészét, a bal lábát képes kontrollálni. Bár értelmi fogyatékosnak gondolják, megtanul a lábával festeni, majd írni, és lejegyzi saját történetét. Daniel Day-Lewis és az édesanyját alakító Brenda Fricker Oscar-díjat kapott, valóban megérdemelten, nincs is mit hozzáfűzni, meg kell nézni.
Teljes napfogyatkozás (1995)
Leonardo DiCaprio még azelőtt bújt Arthur Rimbaud bőrébe, mielőtt Rómeó, vagy Jack Dawson lett volna a Titanicban – én körülbelül itt szerettem őt utoljára. A film Rimbaud és Verlaine kapcsolatáról, szerelméről szól, és a vékony szőke kamasz nagyon meggyőző a biszexuális írózseni szerepében. Ráadásul méltó partnerre talált az angol David Thewlis személyében (aki mostanában a Harry Potterben látható, egyébként).
Oscar Wilde szerelmei (1997)
Wilde az egyik kedvenc íróm, nyilván elfogult vagyok mindennel szemben, ami róla szól. A másik tényező, ami a film mellett szól, az Stephen Fry, akit szintén zseniálisnak tartok (megjegyezném, hogy a Harry Potter filmekben narrátorként szokott közreműködni – lassan úgy érzem, a Harry Potterben mindenki benne van). A film 35 éves korában mutatja be Wilde-ot, aki akkor már sikeres, elismert írónak számít. Bár imádja feleségét és kisfiát, beleszeret Alfred Douglasba (az itt éppen szintén kitűnő Jude Law-ba), és szenvedélyes viszonyt folytat vele. Mikor kapcsolatukat már nem tudják titokban tartani, a fiú apjával perbe kezdenek, és a Wilde-ra kirótt kétévi kényszermunkánál sokkal rosszabb, hogy ki is rekesztik, publikálni is csak álnéven engedik.
Hozzászólás zárolva.