Modern kincskeresés. Avagy mi fán terem a geocaching?
A Design Terminál Kht. és a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem Menedzserképző Intézetének szervezésében szabadidős tevékenységekhez kapcsolódó kiállítás nyílik a Gödör Klubban, amelyet geocaching verseny, divat- és termékbemutatók, szabadidős sajtótermékek, és katalógusok nézegető sarka egészít ki. A kiállítás olyan hordható és hordozható tárgyakat mutat be, amelyek újszerű formai megoldásokkal és innovatív ötletekkel a túrázó, kiránduló segítségére lehetnek.
Geocaching
2000 tavaszán a GPS (globális helymeghatározó rendszer) jelekről lekerült az a mesterséges butítás, amely a rendszer pontosságát 100m körülire rontotta. A GPS – 5-15m közötti pontosságának köszönhetően – innentől képessé vált arra, hogy akár egy apró elrejtett dobozt megtaláljunk vele. Ennek örömére egy amerikai felhasználó el is rejtette az első dobozkát, majd egy levelezőlistán a koordináta megadásával kincskeresésre invitálta a többi GPS-tulajdonost. Így született meg a geocaching, ami kezdetben a játék nemzetközi honlapján (www.geocaching.com), majd az egyre szaporodó „helyi” oldalakon (www.geocaching.hu) tett szert egyre nagyobb népszerűségre.
A játék lényege, hogy bárki, bárhol elrejthet egy kincsesládát – ami a gyakorlatban többnyire egy vízhatlan konyhai doboz -, és ennek a rejtekhelynek a GPS-koordinátáit közzéteheti a játék internetes oldalán. A ládában a megtalálásokat rögzítő naplófüzet mellett mindig található valami apró ajándék is, amit a megtaláló azzal a feltétellel vehet magához, hogy cserébe hagy valami mást az utána érkezőknek. A megtalálás a füzetkén túl az interneten is bejelenthető, így az egyes ládák saját oldalain az eredeti leírás és fotók mellett a megtalálók élményei is olvashatók.
A geocaching sokak számára szinte életformává vált. Kellemesen kimozdítja a természetbe az számítógép előtt ülő készülékbolondokat épp úgy, mint azokat a családokat, akik számára eddig a kirándulásnak nem volt különösebb célja. A játék körül aktív közösségi élet is zajlik, Magyarországon már 5000 körül jár az aktív geocacherek száma. Ők a geocaching.hu fórumain, valamint az évente kétszer megrendezésre kerülő Geocaching fesztiválokon tartják egymással a kapcsolatot, közös túrákat szerveznek.
A magyarországi geocaching egyik hasznos „terméke” a www.turistautak.hu weboldal, ahol a rengeteg GPS-szel kiránduló játékos gyűjti a túrák során felvett bejárt nyomvonalak adatait (tracklog), amiből színvonalas webes és GPS-re is letölthető turistatérkép készül. Mindez természetesen – a geocaching-hez hasonlóan – bárki számára ingyenesen hozzáférhető.
Hozzászólás zárolva.