A családi ebéd óv és szocializál
Akárhogy is alakul társadalmunk, az alapvető mikro-egység még mindig a család. A család legfiatalabb mikro-egységeit, a gyerekeket, sok mindentől megóvhatjuk, ha családi életünkbe beiktatunk egy, az étkezések köré rendeződő menetrendet.
A közös családi étkezések rendszerességet és szocializációs lehetőséget biztosítanak a gyerekeinknek, mivel kitűnő alkalmak arra, hogy fejlesszük kommunikációs képességeiket, valamint táplálkozási szokásokat sajátítsanak el.
A menetrendszerinti családi étkezések veszélybe kerültek a megváltozott családi szerkezeteknek, a munkakövetelményeknek, az iskola utáni foglalkozásoknak, és a „fast food” divatba jöttének köszönhetően. Egy egészségügyi felmérésből kiderült, hogy a gyerekek 53 százaléka nem étkezik rendszeresen a családjával az időpont összeegyeztetés nehézségének következtében.
A jó hír viszont, hogy a családi ebédek nemcsak a múltban léteztek. A tinédzserek 74 százaléka még ma is szeret a családjával enni.
Néhány család naponta együtt reggelizik és vacsorázik, míg mások csak péntek-szombat este gyűlnek össze. A megkérdezettek körülbelül egy harmada étkezik együtt a szüleivel és testvéreivel minimum hétszer egy héten, egy harmada kettő, vagy még kevesebb alkalommal, és 14 százalékuk egyáltalán nem szokott együtt enni a családjával.
A tinik nagy része azt mondta, hogy egészségesebben étkeznének, ha többször vennének részt családi ebédeken, vacsorákon, tehát az egészséges táplálkozásban a szülők és az otthon készített étel fontos szerepet játszanak.
Azok a tinédzserek, akik többször esznek családi körben, több zöldséget, gyümölcsöt, gabonát, proteint és kalciumban gazdag ételt fogyasztanak, több vasat, rostot A-, E- és C-vitamint, valamint B6-ot vesz fel a szervezetük. Ezzel egy időben kevesebb üdítőt isznak. Magas tápanyagszükségletük miatt ez a fajta étkezés nagyon fontos lenne minden tini számára, többek közt azért is, mert kialakult étkezési szokásaikat felnőtt életükbe is tovább viszik magukkal.
A testsúly egészségtelen befolyásolása és az étkezési zavarok nagyon elterjedtek a fiatalok, főként a lányok közt. A pozitív hangulatú családi ebédek és vacsorák segítenek megakadályozni, hogy a gyereknek ilyen jellegű problémái legyenek. A lányok 18 százaléka, akik hetente csak egy-kétszer esznek a családdal, sokkal inkább befolyásolják valamilyen módon a testsúlyukat, mint az a 9 százalék, akik hetente 3-4 családi étkezésen vesznek részt.
Hozzászólás zárolva.