„Két önzés titkos párbaja”
Egy korábbi dolgozatban azzal határoltam el a szerelmet a barátságtól (többek között, mondom gyorsan, mielőtt leharapják a fejemet), hogy a barátságban nincs hatalmi harc, nincsenek titkok – szerelem viszont elképzelhetetlen ezek nélkül.
Az idézet az alcímben Szabó Lőrinctől való. A Semmiért egészen – rá nagyon jellemző – című versében annak az Erzsébetnek írta ezeket a szavakat, akivel huszonöt éven keresztül volt viszonya (miközben mindketten házasok és szülők voltak), és akitől még a nő halála sem tudta elválasztani. 120 klasszikus szonettet írt a költő a gyászévben, s ezzel a most már minden olvasó számára érthető címmel adta ki: A huszonhatodik év, alcíme: lírai rekviem százhúsz szonettben (tudják: magyar- és erőszakos is vagyok…).
Egy nagy ugrás következik: Timothy Learytől, a múlt század s talán az egész pszichológia- és pszichiátria-történet egyik legnagyobb formátumú alakjától idézem ide az általa kidolgozott és jelenleg világszerte alkalmazott interperszonális (=személyközi) tipológia és diagnosztika koordináta-rendszerét.
Ennek x tengelye a love-hate (=szeretet-gyűlölet /finomabban: közeledés-távolodás/), y tengelye pedig a dominancia-szubmisszió (=uralkodás-önalávetés) mentén jellemzi az emberek tudattalan interperszonális attitűdjeit.
Hogy hogy kerül ez ide?
Mindnyájunkról képezhető (többek között) egy olyan értékpont is, amely megmutatja, hogy milyen távolságra helyezkedünk el a két tengelytől. Példánknál maradva, ez a pont mutatja hogy miközben uralkodni igyekszünk, vagy éppenséggel önalávető magatartást tanusítunk, pozitív érzelmek vezérelnek bennünket – ez az utóbbi jó esetben mindig jellemző a szerelmesekre.
Vagyis ez a pont mindig az ábra jobb térfelén marad, amíg tart a szerelem, ott jelzi ugyanis az L a szeretetet (finomabban a közeledést). A jobb térfélen marad tehát a pont, de ideális esetben mozog. S teszi ezt annak függvényében, hogy átvesszük (elfogadjuk) a vezetést, vagy átadjuk (lemondunk róla): önként és dalolva, mert tudjuk-érezzük, hogy ez a pillanat a partnerünké, mert ebben ő a jobb, az ügyesebb – vagy azért, mert azt látjuk-érezzük, nagyon szüksége van most sikerélményre…
Itt és így kapcsolható Szabó Lőrinc Timothy Learyvel.
Hozzászólás zárolva.