Facebook hozzászólás
163

Gyógyítás művészettel

A képzőművészetet, mint terápiát több összefüggésben is értelmezhetjük, például mint művészetet a művészetért, az emberért, az egészségért. A művészetnek sajátos tulajdonságai vannak – gyógyíthat, de segíthet a betegség megelőzésében is.

Napjaink sokunk számára gondokkal, stressz helyzetekkel telítettek, amelyeket nehéz elviselni, de még kivédeni is. Túl nehéznek találjuk mindennapjainkat, hétköznapjaink szürkeségét, amelyek magukba foglalják személyes gondjainkat-bajainkat, a másokkal történő kommunikáció problémáit mind odahaza a családban, mind a munkahelyen. Az ilyenfajta problémák megoldására alkalmas a képzőművészeti terápia, más néven art-terápia, vagyis gyógyítás a művészet segítségével.

A képzőművészetet, mint terápiát több összefüggésben is értelmezhetjük, például mint művészetet a művészetért, az emberért, az egészségért. A művészetnek sajátos tulajdonságai vannak – gyógyíthat, de segíthet a betegség megelőzésében is. Átalakíthatja az ember környezetét, biztosíthatja a békés, kiegyensúlyozott életet. Mindez szükséges ahhoz, hogy a test és a lélek összhangban legyen.

Az art-terápiát először C. G. Jung svájci pszichiáter, a mélylélektani irányzatok egyik képviselője alkalmazta a 20. század első felében. A stressztől és traumától szenvedő háborús veteránokat kezelte vele. Ő maga is festett és szobrászkodott. Az egység szimbólumaként, a diagnosztizálás egyik eszközeként a mandalát használta.

A mandala mágikus kör, a buddhisták jelképes alakzata, sematikus világábrázolása, amelyet a lámaista szertartásokon a tibeti szerzetesek használnak. A mandala készítésével, a körbe belerajzolt alakzatok segítségével ki lehet fejezni az ember belső érzéseinek elhelyezkedését az adott pillanatban.

A képzőművészeti terápia a pszichoterápia, lélekgyógyászat egyik formája, amely ma már jól bevált kezelési módszer. Miért? A művészetnek ugyanis hatalma van az emberi lélek felett. Segít kifejezni az ember tudatalattiját, legyőzi a belső feszültséget, segít elérni a teljes belső nyugalmat, avagy ellenkezőleg, kiprovokálja a lelki blokkot okozó elfojtott érzelmeket. A kezelés által ezek a gondok enyhíthetőek, vagy akár teljesen rendbe hozhatóak. A képzőművészeti módszerek közül a festészet és az agyagozás a legalkalmasabb a terápiára. A festészet területéről a legnépszerűbb módszer a bodyart, amelyet anorexiás és bulímiás betegeknél alkalmazzák. Az ilyen betegségben szenvedők képzeletében saját testük irreális méreteket ölt. A bodyart készítése párban történik, amikor a betegek kölcsönösen körülrajzolják egymást egy falra erősített, vagy földre helyezett papírívre. A terápia egy közös beszélgetéssel folytatódik, amikor a betegek megindokolhatják, hogy pl. miért használták ezt vagy azt a színt, miért takarták el a test valamely részeit, stb.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!