Az öregkori drága orvoslás még megfizethető?
A modern orvoslás továbbfejlődése és a demográfiai fejlődés során az egészségügyben a következő években a költségek tovább fognak emelkedni.
E háttér előtt mindenekelőtt felmerül a korlátozott eszközök helyes elosztása iránti kérdés is. Lesz-e bizonyos drága egészségügyi szolgáltatásokra korhatár a jövőben?
Ezt a kényes problémát vitatták a munkaneuromedicina egy rendezvényén a münsteri egyetemi klinikán.
A rendezvény hátterében demográfiai adatok voltak. Így Németországban a következő években a 65 éven felüliek aránya hatalmasan növekedni fog. A szakértők abból indulnak ki, hogy ez 2040-ig a mai 15-ről 30%-ra fog megduplázódni. Az orvoslásban a lakosság öregedése már ma is jelentősen észrevehető. Így pl. a münsteri idegsebészeti klinikán a 70 éven felüli betegek aránya egyedül az utóbbi 10 évben megduplázódott. Különösen az agy betegségeinek a kezelése más szervek terápiájához képest igen költségintenzív lehet. Tisztán gazdasági szempontból a magas költségek az idősebb betegek korlátozott életideje miatt egy csekélyebb haszonnal áll szemben mint a fiatal embereknél. A rendezvény résztvevői részéről egy sürgős felhívást intéztek a társadalom politikai felelőseihez, hogy oldják meg az egészségügyi szolgáltatások, mint „szűk javak” „elosztási igazságosságának” nyitott kérdéseit. Ezt nem szabad egyedül a kórházaknak és orvosoknak átengedni.
forrás: OALI
Hozzászólás zárolva.